İlim ve İrfan dergisinden ilim ve amel dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Ekim 2016 tarihli 50. sayısı okurla buluştu.

İlim ve İrfan dergisinden ilim ve amel dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Ekim 2016 tarihli 50. sayısı okurla buluştu. Dergi bu ay, “ilmin tacı ameldir” dosyasıyla çıkmış.

Dosya kapsamında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Prof. Dr. Ali Akpınar ve Abdullah Taha Orhan’ın yazıları yer alıyor. Prof. Dr. Süleyman Uludağ hidayet kavramından yola çıkarak, mutasavvıfların bu kavrama bakışlarını yansıtıyor. Prof. Dr. Ali Akpınar ise ilmi amelle taçlandırmak gerektiğini aksi halde ilmin bir yararının olmayacağını vurguluyor. Abdullah Taha Orhan da yazısında tasavvufun söz değil amel olduğunu işaret ediyor.

Orta sayfada düzenli olarak sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda, merhum Şeyh Muhammed Haznevi’nin yolunun ve davasının devam ettiğini beyan ediyor.

Dergide Hamza Toprak imzalı yazı, gaflet konusunu işliyor. Prof. Dr. Dilaver Gürer, hayata rehber büyük mürşid Abdülkadir Geylani’yi ilmî ve irfanî boyutuyla değerlendiriyor. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz bu sayıda Nakşibendi-Haznevi yolunun büyük mürşidlerinden Şeyh Muhammed Haznevi’nin hayatını ele alıyor. Prof. Dr. Selahattin Yıldırım “bir hadis bir hikaye” yazılarına devam ediyor. Prof. Yıldırım bu sayıda vefa kavramını gündeme alıyor. Prof. Dr. Kadir Özköse Bedeviye tarikatının kurucusu büyük mutasavvıf Şeyh Ahmed Bedevi’nin portresini çiziyor. Said Yavuz, 15 Temmuz’da Burkina Faso’da biriken duaları ve gözyaşlarını anlatıyor. Ahmet Edip Başaran, Necip Fazıl’ın “Çöle İnen Nur” adlı eserini anlatıyor. M. Nezihi Pesen kırkambar sayfalarında Hazret-i Hüseyin’i rahmetle anıyor. Kemal Özer, ağız ve dişlerimizdeki macun tehlikesine dikkat çekiyor.

İlim ve İrfan dergisi Gülbahçe çocuk ekiyle birlikte bayilerde…

İrtibat:

0212 694 98 98

Yayın Tarihi: 04 Ekim 2016 Salı 10:23 Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 10:23
banner25
YORUM EKLE

banner26