İlim ve İrfan dergisinden 'Büyük Kurtuluş Yolu: Ehl-i Sünnet' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Mart 2017 tarihli 55. sayısı 'Büyük Kurtuluş Yolu: Ehl-i Sünnet' dosyasıyla çıktı.

İlim ve İrfan dergisinden 'Büyük Kurtuluş Yolu: Ehl-i Sünnet' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Mart 2017 tarihli sayısı (Sayı: 55) “Büyük Kurtuluş Yolu: Ehl-i Sünnet” dosyasıyla çıktı. İlk sayısından beri, ilim ve irfan geleneğimizi sayfalarına taşıyan dergi, Mart sayısında da temel hassasiyetimizi konu ediniyor. Dergide dosya kapsamında Ahmet Birler, Prof. Dr. Süleyman Derin, Yrd. Doç. Dr. Hasan Gümüşoğlu ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz’ın yazıları yer alıyor.

Ahmet Birler, Ehl-i sünnetin tercihlerden bir tercih, yollardan bir yol olmadığını; ana hat, anayol olduğunu vurguluyor. Prof. Dr. Süleyman Derin de, ilim, amel ve marifet kavramları etrafında Ehl-i sünnet kavramını değerlendiriyor. Yrd. Doç. Dr. Hasan Gümüşoğlu ise yazısında Ehl-i sünneti tehdit eden unsurları anlatıyor. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz dosya kapsamındaki yazısında Ehl-i sünnet ve tasavvuf kavramlarını ele alıyor.

Orta sayfada düzenli olarak sohbeti yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi ise bu ayki sohbetinde tarikatın adabının nefsi ıslah etmek için en uygun çare ve reçete olduğunu beyan ediyor.

Derginin bu sayısında Meryem İnci Nur Babadağ alim, arif ve âşık İbn Acibe el-Haseni Hazretlerinin ilim ve irfan hayatı üzerinden portresini kaleme almış. Prof. Dr. Selahattin Yıldırım ise, aziz ve izzet kavramları üzerinden insanın konumuna işaret ediyor. Prof. Dr. Ali Akpınar da Hazret-i Musa’nın annesiyle ve anne sütüyle yetişmesi üzerinden anne sütünün insana kazandırdığı manevi ilham ve birikimlere işaret ediyor.

İsmail Acarkan bu sayıda eğitimin merkezine bir model olarak tasavvuf tecrübesinin konulmasının yararlarına vurgu yapıyor. Prof. Dr. Kadir Özköse bu sayıda Afrika’nın İslamlaşmasında Osman bin Fudi ve onun tasavvuf hareketini merkeze alarak tasavvufun rolünü anlatıyor. Mona İslam ise bu sayıda Hazret-i Musa ve Hazret-i Hızır kıssasından hareketle akıl ve vahiy dengesini izah ediyor.

Kübra Zümrüt Orhan, bu sayıda tasavvufun ve insanın temel kavramlarından olan havatır meselesini kaleme almış. Mustafa Nezihi Pesen bu ay yine Kırkambar sayfalarında okura tadımlık bilgiler veriyor.

İlim ve İrfan dergisi Mart ayında da Gülbahçe ekiyle birlikte evlere ve gönüllere misafir oluyor.

 

İrtibat:

0212 694 98 98

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 14:00

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26