İlber Ortaylı ve Cansu Canan Özgen Karesi'deydi

İlber Ortaylı ve Cansu Canan Özgen, 31 Mart Cumartesi Balıkesir Karesi Belediyesi Kent Konseyi'nin misafiri olarak Karesilere hitap ettiler.

İlber Ortaylı ve Cansu Canan Özgen Karesi'deydi

İlber Ortaylı ve  Cansu Canan Özgen, 31 Mart Cumartesi Balıkesir Karesi Belediyesi Kent Konseyi'nin misafiri olarak Karesilere hitap ettiler.

Karesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Eğitim Bir-Sen Balıkesir 2 No’lu Şubesi ve Balıkesir Üniversitesi Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu işbirliğiyle, Cansu Canan Özgen’in moderatörlüğünde düzenlenen "Türklerin Serüveni" konferansında, doğum oranının düşmesine rağmen Türkiye’nin 21. yüzyılda genç bir ülke olacağını söyleyen İlber Ortaylı şunları aktardı: “Çok yakın gelecekte kapılarımızda sadece Suriyelilerle değil maalesef çeviremeyeceğimiz kitlelerle karşılaşacağız. Sincan bölgesi, Doğu Türkistan’daki Uygurların geleceğini çok iyi görmüyorum, görmeyenler de çok. Çin’in yaptığı nüfus müdahalelerine Birleşmiş Milletler karışmıyor. O başkalarının nüfus haritasına bakıyor. Asimilasyon olmuyor çünkü milletler nefret ediyor o kıtada birbirinden. Dolayısıyla o nüfus üzerinde baskı uygulanıyor. Biz onların kaç kişi olduklarını da bilmiyoruz. Fakat çok belli bir şey ki yakın gelecekte buraya Orta Asya’dan, Güney Orta Asya’dan ve Çin Türkistan’ından bir nüfus kayması olacak. Bunu önleyemeyeceksiniz, bu mümkün değil. Bu Türkiye’yi gençleştirecek, gençliğini tutacak ve Türkiye’nin o dönemki ihtiyacını da karşılayacak.”

Ortaylı konuşmasına şöyle devam etti: “Biz, kamplarda zorla doğurtulan 5 bin çocuğu ülkemize aldık. Bunu Bosna bile istemedi, biz aldık evlat edindik. Ama dönemin kadın başbakanı bunu kabul etmedi, öyle söyleniyor. O çocuklar gelemedi buraya ve perişan oldular. Yoksa Türkiye böyle göçmen kabul etmeye, mülteci kabul etmeye hazır bir ülkedir. Göç meselesinin iyi bir etkisi olacak çünkü nüfus yenilenecek, gelenekler renklenecek ve uzakta kalan kendi kavmimizden insanlarla temasa geçip bir şeyler öğreneceğiz."

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 18:29
YORUM EKLE

banner19

banner13