İlahi norm nebevi form sünnet

Kur’ani Hayat dergisi 31.sayısında çok hassas ve bir o kadar netameli bir kavramı, Kur’an’ın ‘sünnet’ tasavvurunu ele alıyor.

İlahi norm nebevi form sünnet

Hayatın vahiyle inşasına mütevazı bir katkı olarak altı yıldır yayınlanan Kur’ani Hayat dergisi 31.sayısında çok hassas ve bir o kadar netameli bir kavramı, Kur’an’ın ‘sünnet’ tasavvurunu ele alıyor. Manşete de kaynaklık eden başyazısında Mustafa İslâmoğlu hoca, sünnetin norm koymak olduğunu, bunu da Rabbimizin yaptığını, sevgili Efendimizin ise ‘üsve-i hasene’ olması hasebiyle örnekliğiyle form oluşturduğunu anlatıyor.

İbrahim Sarmış hoca, hadis ve sünnet kavramlarının semantik analizini yaparak bu iki kavramın Kur’an ile ilişkisini inceliyor. Hayri Kırbaşoğlu hoca, sünnete tabi olduklarını iddia eden Müslümanların nebevi sünnete ihanet içinde oluşlarını şiddetle eleştiriyor.

Zekeriya Yürük, sünneti ihya etmenin yolunun ümmeti ihya etmekten geçtiğini vurguluyor. Hüseyin Kerim Ece bu sayı için bir eğitim modeli olarak sünneti incelemiş ve Efendimiz’in şahsında iyi bir eğitimcinin vasıflarını ortaya koyuyor. Haydar Öztürk’ün hadis ve sünnet müktesebatını yerli yerine oturtmaya çalıştığı uzun makalesi sabırla ve dikkatle okunmalı.

Derginin 31. sayısına üç misafir yazar konuk oluyor. Zekeriya Güler hadis ve sünnetin Müslüman toplumların sosyal hayatlarında ihraz ettiği mevkii, Abdullah Kahraman Hz.Peygamber’e tabi olmanın anlamını ve ölçüsünü, İsmail Hakkı Ünal ise Hz.Peygamber’in örnekliğini nasıl anlamak gerektiğini yazmışlar Kur’ani Hayat okurları için.

İktibas köşesinde, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Efendimizin örnekliğini anlama konulu kapsamlı bir tebliğine yer verilmiş. Mustafa Demir, sözün Efendimizden geldiği kesinleştikten sonra onu reddedecek hiçbir müminin bulunmadığını anlatıyor bu sayıda.

Hasan Aycın’ın çizgisini kapak edinen irfan köşesinde Kadir Canatan ‘Tövbe/asalet simgesi’ni kaleme almış. Kur’an Kitaplığı köşesinde, Ali Koçak, konuyla ilgili seçme eserlerin kısa analizini yapıyor.

Derginin bu sayısı gözlerimizin önünde keskin nişancının arkadan vurduğu Esma için Fatih Okumuş’un yazdığı “Rabia’nın Gelini” şiiriyle noktalanıyor.

Kur’ani Hayat dergisini arşivlerine almak isteyen okurlar Temmuz 2008-Aralık 2013 arasını kapsayan 32sayının tamamını takım halinde temini için dergiyle irtibata geçip sipariş vererek, altı yıllık birikimden sürekli istifade etme imkânı bulabilirler.

Ayrıca Kur’ani Hayat dostları, tüm sayıların pdf nüshalarına kolayca erişebilmek için www.kuranihayat.com adresinden elektronik nüsha aboneliğini de gerçekleştirebilirler.

Kasım ayı başında çıkacak yeni sayıda Kur’an Nesli/ Kur’an Halkaları konusunun işleneceği okurlara ve yazı katkısında bulunmak isteyenlere şimdiden duyuruluyor.

www.kuranihayat.com 0212 531 30 30

 

Cansu Çınar haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Eylül 2013 Cumartesi 23:31 Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2013, 23:34
banner25
YORUM EKLE

banner26