İlahi mesaj kime hitap ediyor?

İlim ve İrfan dergisi Mart sayısında bir diriliş çağrısı olan Kur’an-ı Kerim dosyasıyla okur karşısına çıkıyor.

İlahi mesaj kime hitap ediyor?

İstikrarlı çizgisiyle kısa zamanda irfan dünyamızın merkez dergilerinden biri haline gelen İlim ve İrfan dergisi Mart sayısında bir diriliş çağrısı olan Kur’an-ı Kerim dosyasıyla okur karşısına çıkıyor.

“İlahi mesaj kime hitap ediyor?” sorusu etrafında Kur’an ve insan buluşmasının önemine işaret eden dergi, her zaman diri her zaman yeni olan Kur’an’ın, anlaşılmasının ve insanlığa ulaştırılmasının önemini vurguluyor.

Hayat rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’i anlamanın en önemli yolu şüphesiz onu uygulamak ve yaşamaktır.

Bir mü’min hassasiyetiyle Kur’an-ı Kerim dosyasını sayfalarına taşıyan İlim ve İrfan, okuruna, bu İlahi hitaba gönül verelim, vurgusunu taşıyor.

İlim ve İrfan’da Kur’an-ı Kerim dosyası kapsamında dört önemli yazı Kur’an-ı Kerim üzerine okura yeni bir bakış ve rehberlik sunuyor: Prof. Dr. Ali Akpınar, Prof. Dr. Süleyman Derin, Doç. Dr. Erdoğan Baş ve Yrd. Doç. Dr. Fatih Çollak.

Fitneler karşısında yürekten bir dua    

Derginin orta sayfalarında her ay düzenli olarak sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, İslam ümmeti olarak fitneler içinde savruluşlar yaşadığımız şu günlerde hepimiz için tarihi bir ikaz yapıyor, fitnelere düşmeyelim, onlar karşısında kenetlenip birleşelim, diyor.

İlahi mesajın muhatabıyız    

Kur’an-ı Kerim dosyası kapsamında, “Dinin Temel Kaynağı: Kur’an-ı Kerim” başlıklı yazıda Prof. Dr. Ali Akpınar, “Hayat düsturumu Kur’an, dünya hayatında bizi huzur ve mutluluk içerisinde yaşatıp ahiret saadeti kazandıracak hikmet ve hükümlerle doludur. Onun için dinin asli-temel kaynağı, Kur’an-ı Kerim’dir.” diyor.

Prof. Dr. Süleyman Derin imzasını taşıyan, “Kur’an’ı Hakkıyla Anlamak için Kalbin Temiz Olması Lazım” başlıklı yazısında çok yeni ve çok farklı bir noktadan meseleyi ele alıyor. Tasavvuf ve Kur’an merkezli yazı, büyük sufilerin, işari tefsir olarak da adlandırılan eserlerini dikkatlere sunuyor. Bunun yanında tasavvuf büyüklerinin Kur’an’ı nasıl anladıklarını, nasıl tefsir ettiklerini örnekler üzerinden ele almayı da ihmal etmiyor.

Dosyanın bir diğer yazarı Doç. Dr. Erdoğan Baş, İlahi mesaj kime hitap ediyor, sorusuna cevap arıyor ve, “Kur’an-ı Kerim’e tutunmak ve sarılmak demek, rahmete tutunmak ve sarılmak demektir. Ona tutunmamak ve ondan uzak durmak ise rahmetten uzaklaşmak anlamına gelmektedir.” diyor.

Kurra Hafız Fatih Çollak ise, “Kur’an-ı Kerim Mu/hafızı Olmak” başlık yazısında, Kur’an’ı ezberlemenin bütün inceliklerini gözler önüne seriyor. Çollak, hafızlık müessesinin taşıdığı değer ve anlamın bugün de aynen geçerli olduğuna vurgu yapıyor.

Önemli isimler ve yazıları

Derginin Mart sayısında yine bir birinden önemli yazılar karşılıyor okuru. Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Tasavvuf günümüz insanına ne söyler merkezli yazısında tasavvufun çağlar boyu taşıdığı ve koruduğu berrak gönül âlemine bugünün insanın herkesten daha fazla ihtiyacı olduğunu vurguluyor. Ömer Döngeloğlu, hayatını İslam’a adayan güzide bir nesli, sahabe efendilerimizi konuk ediyor yazısına. Saadettin Acar imzasını taşıyan “Bir Büyük İmam: Ebu Hanife” başlıklı yazı, Ehl-i Sünnet’in kurucusu İmam-ı Azam Hazretlerini tanıtıyor. İsmail Acarkan, Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe, Said Yavuz ve Kemal Özer bu sayının diğer kıymetli yazarları.

Dergide usta çizer Hasan Aycın, Nakşibendi yolunun on bir kutsal kelimesinden Halvet-der Encümen kavramını çizgisiyle anlatıyor. 

Ailelere ve çocuklara yönelik çok değerli yazı ve çizgilerin yer aldığı Ailemiz eki, yine dergiyle birlikte hediye ediliyor.

İlim ve İrfan irtibat tel: 0212 694 98 98

 

Ahmet Hazne haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 20:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26