İkisinde de şehadet aşkı vardı

Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş şehadetlerinin 2. yıldönümünde sevenleri ve ailesi tarafından kabirleri başında anıldı.

İkisinde de şehadet aşkı vardı

Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş şehadetlerinin 2. yıldönümünde sevenleri ve ailesi tarafından kabirleri başında anıldı.

Gençlik Derneği ve ailelerin ortaklaşa düzenlediği program Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Faruk Aktaş’ın yakın arkadaşı Durmuş Aydın bir konuşma yaptı. Konuşması sırasında çok duygulanan Aydın, Faruk Aktaş’ın cefakârlığından ve samimiyetinden örnekler verdi. “Faruk hayatı boyunca çok çileli bir ömür sürdü. Yetim olarak büyüdü ve hayatı boyunca da hep yetimlerle birlikte oldu. Yetimleri kolladı. En son şehadetinden birkaç saat önce görüştük. Hiç kimseyi kırmaz hiçbir zaman kötü söz söylemezdi. Çok halim selim bir insandı.” Bahattin Yıldız’dan çok şey öğrendiğini belirten Aydın, “O hep enerjisi, azmi ile bizlere örnek oldu.” dedi.

Daha sonra söz alan Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Biçici Bahattin Yıldız’sız geçen iki yılda bazı kavramları daha iyi anladıklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “Bahattin Yıldız’ı en iyi anlatan kavram “vefa” olsa gerek. O bu hasleti ile bizlere çok önemli örneklik yaptı. Onu en iyi anlatan diğer bir kavram ise “tevazu”dur. Hiçbir zaman kimseye büyüklük taslamayan, kendisinden onlarca yaş küçük olanlara bile hizmet etmekten geri durmayan bir insandı. En önemli özelliklerinden biri ise “Ağabey” vasfıydı. Hayatı boyunca gençlerle ilgilendi, hepimize eşsiz bir ağabeylik yaptı. Onun en büyük lüksü nedir diye merak eden varsa söyleyeyim. Bahattin ağabeyin en büyük lüksü öğrenci evlerinde sabahlara kadar gençlerle hasbihal etmek, dertlerini dinleyip bir minderin üzerinde uyumaktı. Bahattin Yıldız bitmek tükenmek bilmeyen bir şehadet aşkına sahipti. Şehitlerimizi de bize o öğretti. Bu aşk ile etkiledi hepimizi! Fuat Çağlar'ı Sanayi Mahallesinden alıp Tacikistan’a götüren, Bilal Yaldızcı’yı Ödemiş İmam Hatipten alıp Afganistan’a götüren Bülent Tuna’yı Çeçenistan’a götüren sevda Bahattin ağabeyin aşıladığı şehadet aşkı ve bilinci idi. İşte biz Bahattin ağabeyi bu yüzden sevdik.”

Bahattin Yıldız’ın şüpheli bir kazada şehit olduğunu belirten Arslan Biçici bu konuda tüm yetkililerin olayın üstünü örtmeye çalıştığını, Afganistan’da  sivil ölümlerinin ve bu tip kaza süsü verilmiş katliamların araştırılması gerektiğini vurguladı.

Daha sonra söz alan araştırmacı-yazar ve Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Ensar Çalışkan Bahattin Yıldız’ın şehadete ve şehitlere olan ilgisinden bahsetti.

Şubat ayında bir şehadet gecesinde Bahattin Yıldız’ın yaptığı konuşmayı hatırlatan Çalışkan; “Bahattin ağabey her ortamda şehitlerin hatırlanması ve mücadelelerinin anlaşılması için öncülük etti. Biz Keşmir’de deprem sonrasında yardım çalışmaları yürüttüğümüz sırada Çeçenistan’da 22 Kasım tarihinde şehit olan 13 Türkiyeli mücahidin şehadet yıldönümüne denk gelmişti. Bahattin ağabey orada dahi akşam yaktığı ateşin etrafına bizleri toplayarak bir program tertip etti ve bize orada o zor şartlar altında bile şehitlerimizi hatırlattı. Her gittiği ülkede önce şehit ailelerini araştırır bulur ve onların sıkıntılarını giderirdi.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya bir dua yaptı. Programdan sonra Cevdet Kılıçlar, Necdet Yıldırım ve Metin Yüksel’in kabirlerini de ziyaret eden topluluk Gençlik Kültür Merkezinde Bahattin Yıldız’ın hayratına yemek ve tatlı dağıtımı yapıldı. Program Bahattin Yıldız’ı anlatan sinevizyonun ardından son buldu.

 

Yusuf Korusu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 11:35
YORUM EKLE

banner19

banner13