İkinci Sayısında Makas'tan İki Güzel Hediye

Erdem Beyazıt’ın ‘Aşkın bir adı da berekettir’ sözünü bu ay kapağına taşıyan Makas dergisinin ikinci sayısı çıktı.

İkinci Sayısında Makas'tan İki Güzel Hediye

İki aylık periyotlarla okurlarıyla buluşan Makas dergisinin Haziran-Temmuz sayısı raflardaki yerini aldı. Bu sayısında dergi güzel bir hediye hazırlamış okurlarına. Her yumruğuyla göğsümüzü kabartan Muhammed Ali ve edebiyatımızın usta şairlerinden Erdem Beyazıt’ı aynı posterde buluşturmuş. Dergiyi alan herkes bu güzel postere sahip olabiliyor. Dergi ekibi bununla da yetinmemiş ve bu ayki röportajlarını bu iki değerli isme ayırmış.

Deniz Ersoy’un, dizeleriyle gönlümüze su serpen Erdem Beyazıt’ın eşi ve çocuklarıyla yaptığı söyleşi oldukça keyifli. Söyleşide usta şairin edebi yönü kadar, kitaplarda bulamayacağımız ve ancak aile bireylerinin tanık olduğu yönlerine dair ilginç ayrıntılar veriliyor. Mesela son derece nüktedan bir insan olması veya küçükken kızının tekne orucunu satın alması gibi…

Yine Deniz Ersoy’un, “Türk sporunun belleği” olarak görülen Orhan Ayhan ile, ölümünün ikinci yılı münasebetiyle Muhammed Ali üzerine yaptığı röportaj da oldukça dikkat çekici. Dünya şampiyonu boksörün “Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır” sözüyle başlayan söyleşide Muhammed Ali’nin spor hayatına dair ilginç detayların yanında, hayata bakışı ve Müslüman oluşu da ele alınıyor.

Ahmet Kekeç bu ay yine hepimizin ilgisini çekecek bir konuya yer vermiş köşesinde. Yakın dönem siyasi tarihimizin esrarlı cinayetlerini yazmış. İlginç konulardan biri de Cansu Canan Özgen tarafından kaleme alınmış ve “Osmanlı Devleti’nde Devşirme Sistemi” başlığını taşıyor. Yazıdan devşirme sisteminin nasıl ortaya çıktığı, geçirdiği değişimler ve nasıl sona erdiği hakkında önemli ayrıntılara ulaşmak mümkün.

Hırslarından arınmış bir sanatçı

Ümit Gezgin ise “Üsküdarlı Meşhur Ressam Ali Rıza Bey” başlığıyla karşımıza çıkan yazısında, hayatının hiçbir döneminde kimseye minnet etmeyen, hırslardan arınmış tevazu sahibi Ali Rıza Bey’i tanıtıyor bizlere. Emin Murat Kılıç ise yediden yetmişe herkesin gönlünde taht kurmayı başarmış, yüzümüzü güldüren bir isim üzerine yazmış: Kemal Sunal.

Anlayacağınız bu sayısında Makas yine dopdolu. Dergide Büşra Çakır’dan Abdülhamit Güler’e, Tuğba Saygı’dan Zeynep Leyal Çobanoğlu’na, Nilgün Bıyıklı’dan Sevda Noyan’a, Bilal İşgören’den Mehmet Ali Başaran’a pek çok değerli kalemi okumak mümkün.

Bilimevi bünyesinde çıkan Makas dergisinin yayın yönetmenliğini Deniz Ersoy üstlenirken, dergideki illüstrasyonların altında ise Erhan Yalvaç’ın imzası yer alıyor.

Dergi, Türkiye genelinde tüm seçkin kitapçılarda satışa sunulurken, ilgililer ktpkitabevi.com ve diğer sitelerden de dergiyi edinebilirler.

Makas dergisiyle ilgili detaylar için bakınız: https://twitter.com/MakasDergisi

 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER