İki El Bir Fırça projesi resim sergisi açılıyor

İki El Bir Fırça projesi resim sergisi 16--22 Mayıs tarihlerinde Taksim Metrosu'nda açılıyor.

İki El Bir Fırça projesi resim sergisi açılıyor

Bağımsız bir grup öğrenci tarafından organize edilen İki El Bir Fırça projesi dördüncü çalışmasını tamamladı. İltica yolu ile kendi ülkelerinden ve yaşam alanlarından koparılan Suriyeli ve aynı yaşlarda olan Türkiyeli çocuklar bir araya geldi. Proje kapsamında ortak zeminde birleşen yaklaşık seksen Suriyeli ve Türkiyeli çocuk aynı tuvale hayallerini, kendi dünyalarını ve ortak duygularını aktardı.

Bir grup öğrenci tarafından oluşturulan projede temel amaç, ülkesinden kaçmak zorunda kalan Suriyeli çocukların karşı karşıya kaldıkları olumsuz durumlar sonucunda şu an içinde bulundukları ortama ve insanlara yabancılaşmalarını, yaşadıkları özgüven sorunlarını güvenli bir ortamda aşabilmelerini sağlamaktı. Bir diğer yandan da yine aynı yaşlarda bulunan Türkiyeli çocukların tanıdık olmadıkları bu duruma karşı sağlıklı tepkiler verebilmeleri ve maruz kaldıkları olumsuz tavırların etkisinden kurtulmaları amaç edinmiştir.

Bu amaç doğrultusunda İstanbul’da faaliyette olan Suriyeli mülteci çocukların eğitim gördüğü bir geçici eğitim merkezi ile yerel bir okuldan gönüllü olan aynı yaş aralıklarında ikişer sınıf belirlenerek çocuklar bir araya getirildi. Yapılacak çalışmalar ile ilgili daha önceden eğitim almış koordinatörler eşliğinde çocuklarla kaynaştırıcı dramalar, oyunlar ve etkinlikler yapıldı. Birbirleri ile oyun aracılığıyla tanış olan çocuklar arkadaşlık bağı ile farklılıklarını birlikteliğe çevirdiler. Kurulan bu empati sonucunda çocuklar aynı sanat çalışmaları etrafında toplanarak duygularını yaptıkları etkinliklere aktardılar.

Çocukların tüm farklılıklarını yıkarak ortaya çıkardıkları bu çalışmalar 16-22 Mayıs 2017 tarihleri arasında Taksim Metrosu Sergi Alanı’nda sergilenecek. Bu tarihler arasında sergiyi gezebilir ve bu uzun hikayenin çocuklarca anlatımına şahit olabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2017 Perşembe 16:40 Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 16:40
banner25
YORUM EKLE

banner26