IKBY'de basılı kitaplara kıyasla elektronik kitaplara yönelim artıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) basılı kitap okuma oranları düşerken, özellikle gençlerin elektronik kitaplara (e-kitap) ilgisinin arttığı belirtiliyor.

IKBY'de basılı kitaplara kıyasla elektronik kitaplara yönelim artıyor

IKBY Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Birliği Müdürü Diyari Vestan Aziz, yaptığı açıklamada, dijital ortama aktarılan kitapları okumanın daha kolay ve kullanışlı olduğunu söyledi.

Basılı kitapların okunma oranlarının düştüğünü kaydeden Aziz, kitapçıları ziyaretlerin geçen senelere göre daha iyi olmasına rağmen istenilen seviyede olmadığına işaret etti.

Okuma alışkanlığının ve kitaba ulaşma yollarının genişletilmesine yönelik çalışmaları olduğunu belirten Aziz, "Gerek bakanlık gerekse diğer uygulamalar yoluyla birçok kitap dijitalleşecek. Bu sayede okurlar istediklerinde diz üstü bilgisayarlarında, akıllı telefonlarında bunlara ulaşabilecek." diye konuştu.

Özellikle gençler e-kitaplara yöneliyor

Erbil'de kitapçılık yapan Botan Yabe, gençlerin daha çok internet üzerinden kitap okumayı sevdiğini, yaşlıların ise genelde basılı kitapları tercih ettiğini söyledi.

Yabe, en çok ilgi gören kitaplar arasında dini kitapların ilk sırada yer aldığını, İngilizce dil kitaplarının ise ikinci sırada olduğunu ifade etti.

Yayınevi yetkilisi Sorkev Selim ise, "Daha önce ayda 10 veya 15 kitap basarken şimdi bir kitap bile basamıyoruz çünkü alıcısı azaldı." dedi.

Kitapçılara çok fazla okur geldiğini aktaran Selim, buna karşın internetten e-kitaplara daha ucuza ulaşılabildiğini, bu yüzden kitap basımının düştüğünü dile getirdi.

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 16 Ağustos 2022 Salı 14:00
YORUM EKLE

banner19

banner36