II.Abdülhamid kabri başında anılıyor

Osmanlı Devleti’nin 34. padişahı Sultan II. Abdülhamid Han, 11 Şubat Cumartesi günü Birlik Vakfındaki program ve akabinde türbesi önünde yapılacak dua merasimiyle anılacak.

II.Abdülhamid kabri başında anılıyor

Sadece bizim tarihimizde değil, dünya tarihinde de hakkında en çok kitap ve makale yazılan hükümdarlardan birisi olan Sultan İkinci Abdülhamid Han, vefatının 94.yıldönümünde Üniversite öğrencilerinin ve sevenlerinin buluşacağı bir programda anılacak.

Program hakkında bilgi veren Tarihine Sahip Çıkanlar Topluluğu Başkanı İbrahim Akkurt “4 yıldır tertip ettiğimiz ve gelenek hale getirdiğimiz Sultan İkinci Abdülhamid Han’ı anma programımız bu yıl iki bölümden oluşmaktadır. Saat 12.00’de başlayacak birinci bölümde, Sultan Abdülhamid Han’ın hayatından kesitlerin yer alacağı bir sunum ve Sultan Abdülhamid dönemine ışık tutacak, çeşitli konuşmacıların sunum yapacağı bir panel yer almaktadır. Programın Birlik Vakfındaki kısmı 13.30’da sona erecek. Programa katılan halkımızla birlikte türbesi tadilatta olması sebebiyle türbesi önünde Kuran-ı Kerim okuyacak ve ruhuna okunan hatimlerin duasını yapacağız. Ayrıca programa katılan herkes Tarihine Sahip Çıkanlar Topluluğu bünyesinde çıkarılan “Tarihçe” isimli Tarih dergisine ulaşma imkânı bulacaklar. Programımıza birçok sivil toplum kuruluşu, Üniversitelerin öğrenci kulüpleri destek vermektedir. Tarihine Sahip Çıkan tüm herkesi bu anlamlı programımıza bekliyoruz” dedi.

Anma programına; başta Osmanlı Hanedanı mensupları olmak üzere, akademisyenlerin, üniversite öğrencilerinin ve çok sayıda seveninin katılması bekleniyor.

1876 tahta çıktıktan sonra 33 yıl padişahlık yapan, 27 Nisan 1909’da tahttan indirilen ve 3 yıl Selanik’te Alâtini Köşkü’nde hapis tutulduktan sonra 1912’de İstanbul’a Beylerbeyi Sarayı’na getirilen İkinci Abdülhamid Han, 10 Şubat 1918 günü vefat etmişti. Sultan İkinci Abdülhamid Han, dedesi Sultan İkinci Mahmud ve amcası Sultan Abdülaziz’in kabirlerinin de bulunduğu Çemberlitaş Divanyolu’ndaki Sultan İkinci Mahmud türbesinde medfun bulunuyor.

Detaylı bilgi için: http://www.istanbultarih.com/sultan-ii-abdulhamid-hani-aniyoruz/

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2012, 23:19
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13