İhsan Eliaçık ile modern İslam

Akabe Vakfı Yüksek Öğrenim Seminerleri bu hafta sonu başlıyor!

İhsan Eliaçık ile modern İslam
21702
R. İhsan Eliaçık

Dört seneden beri devamlı düzenlenen Akabe Vakfı Yüksek Öğrenim Seminerleri, yine zengin içeriği ile meraklılarına farklı bakış açıları sunmaya ve kazandırmaya devam ediyor. Üniversiteye hazırlık döneminde ihmal edilen değerleri ilgililerine sunmak amacıyla başlayan seminerler, bu yıl güz ve bahar dönemi olmak üzere iki ayrı dönemde devam edecek. 

Üç haftalık dönemler halinde gerçekleşecek seminerlerin ilk ayağında Recep İhsan Eliaçık, kendine has kavramsal bir metotla, Mekkî Sûrelere/Ayetlere farklı bir perspektif sunacak. Kavramlarımızın hızla tahrif edildiği çağımızda, kavramlara dayalı bir tefsir yöntemi ile Vahiy Kitabımızın farklı bir okumasını yapacak. Ayrıca, Asr-ı Saadet iklimine ortak olmanın, Peygamberimizle aynı havayı solumanın modern yollarını gösterecek.

Sonraki üç haftalık dönemde Ahmet Özcan, tarih ve siyaset algısına el uzatacak ve belki de hiç kabuk bağlamayacak olan yaraları tekrardan kanatacak. Zihinlere farklı bir kapı aralayacak olan Ahmet Özcan, tarihsel perspektif ışığında Müslümanların siyasete nasıl bakmaları ve olayları nasıl yorumlamaları gerektiğine dair takipçilerine yöntemler sunacak. Bunu yaparken siyerle beraber geniş bir bakış açısı ile tarih okumanın, olaylara yaklaşımda Müslüman gençlere bir yol sunması amaçlanacak. Ayrıca modernizm, modernizmin getirdikleri ve sonuçları irdelenerek güncel olaylara da yeni bir yaklaşım tarzı geliştirilecek.

21703
 

İlk seminer toplantısı 27 Kasım 2010 Cumartesi günü saat 14’te R.İhsan Eliaçık ile başlıyor. Seminerler tüm üniversitelilere açık.

Güz döneminde yer alan bu iki önemli semineri kaçırmak istemiyorsanız Akabe Vakfı’na uğrayarak veya telefonla geniş bilgi alabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Bilgi ve ulaşım için:

Akabe Eğitim ve Kültür Vakfı
Topkapı (Fatma Sultan) Mah. Kahalbağı Sok. No:49 (Akgün Otel Arkası)  Topkapı-Fatih /İstanbul 
Telefon: 0212 534 09 94 - 534 19 72.


Yüsra Dal haber verdi

21704

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2010, 11:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Barbaros Yılmaz
Barbaros Yılmaz - 10 yıl Önce

Kuran neden Türkçe olmalıdır ,Arapça olmasının neden hiç önemi yoktur,Niçin ibadet Türkçe yapılmalıdır,İslam neden her şeyden önce sosyal-ist adaleti vaz eder ve mistik uhrevi temelli klasik akide sosyal adaleti yok etmek için nasıl uyduruldu,(hepsine toptan haşa)Neden Allah tabiat-sosyal adaleti sağlamış kamu dur,neden melekler doğa olaylarıdır,neden kadere iman diye bir şey yoktur vb vb vb.Ne üniversite ama...

tespih
tespih - 10 yıl Önce

böylece yeni ihsan eliaçıklar yetiştirilecek Allah'ım sen koru !

Büşra yaşar
Büşra yaşar - 10 yıl Önce

Farklı bakış açılarını kaldırabilecek bir ortam sunan Akabe vakfına teşekkür ediyoruz.
Dar ve kıt bir eğitim anlayışını benimsemekten usanmış,düşünebilene hürmet eden ve dahi düşünen gençlerle birlikte olmak ayrıcalıktır..
Klasik söylemlerini sorgulayabilecek kadar" islamı ciddiye" alan gençlerden olabilmek duası ile

Gittik.. Yine gideceğiz..bekleriz..

nedim şen
nedim şen - 10 yıl Önce

klasik söylem de modern söylemler gibi bir söylem çeşididir. renktir. eleştirilmeli ama küçümsenmemeli çok. bunu iki taraf da anlayabilse keşke..

Barbaros Yılmaz
Barbaros Yılmaz - 10 yıl Önce

Bu ne lakayt ciddiyet.Klasiği, dar,kıt ve söylem derekesine indirgemeye kalkan bir zihnin ciddiye almak ya da sorgulamak sözcükleriyle zihinsel gıdıklanmalara tav olmak dışında bir şey anlayabildiğini sanmıyorum.Arapça farsça osmanlıca Türkçe Kelam,tefsir hadis,ve usullerini bilmeyeceksin,Bugüne kadar gelen birikimi anlamak ve öğrenmek için de okumayacaksın,Üç tane sloganla Kadim olanı sorguladığını iddia edeceksin.Düşünmek dün başlayan bir şey değil.Ve hürmet her zaman kadim olandan başlar!!

Barbaros Yılmaz
Barbaros Yılmaz - 10 yıl Önce

Ultra hiper mega süper entelektüel girl.Sinirlenince de maytap geçince de sansürlüyorlar.Halbuki Akyürekli,Albayraklı bi sürü güzel adam bir yerlerde habire kaynıyor.Biz de takliden bari azıcık fokurdayalım diyoruz,Ocağı kapatıyorlar!Ne Tahammul Ne Sefer,Ya sabır,Ya sabır!(Ya tahammul Ya Seferde Kutlu adam ,modernleşmeyi,esas oğlanın bir dava delisinin nasıl akıllandığını! görmesine rağmen akıllanmaya başlamasının buna engel olamamasının sancısını yansıtır!)Modern-entel olmak çok cancanlıdır:)

Barbaros Yılmaz
Barbaros Yılmaz - 10 yıl Önce

"Prof. Dr. İ.Süreyya Sırma on yıldır bulunduğu Viyana`dan geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Türkiye`ye döndü. Gözlemlerini Özgün Duruş`a aktaran Sırma, Müslümanların hem "layt" hem de "lakayt" olduklarını belirtti....Öncelik, Allah’ın emrettiği ve Resûlullah (s.a.s)’in tebliğ ettiği doğrultuda bir yaşam sürdürmektir. Yani yaşamımızın gayesi modern bir yaşam sahibi olmak değil, Müslümanca bir yaşam sahibi olmaktır...Demem o ki, Müslümanlar entelektüel/münevver olma yerine, entel olma peşindeler

Barbaros Yılmaz
Barbaros Yılmaz - 10 yıl Önce

"""Demem o ki, Müslümanlar entelektüel/münevver olma yerine, entel olma peşindeler. Çünkü entelektüel olan okur. Müslümanlar entelektüel olmadan, entel olmak istiyorlar. Yani bir şey okumadan okumuş gibi görünmek istiyorlar. Onun için İslami kitaplar satılmıyor. Fakat bunun dışında kalan “magazin kitaplar” baskı üzerine baskı yapıyor. Ve Müslümanlar, bu kabil sansasyonel kitaplara milyonlarca lira para veriyorlar..."""www.ozgundurus.com...Ropörtajı okyuverin bi zahmet.Akıl deyveriyonuz m


banner19

banner13

banner26