İGEDER'den öğretmenlere vefa

Fikirleri ve faaliyetleriyle örnek olmuş kıymetli eğitimcileri, anmak için İGEDER 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle farklı bir program tertip etti

İGEDER'den öğretmenlere vefa

Sadece topluma değil aynı zamanda bütün öğretmenlere de yön vermiş, fikirleri ve faaliyetleriyle örnek olmuş kıymetli eğitimcileri, anmak için İGEDER kolları sıvadı 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle İGEDER farklı bir program tertip etti. Bu yıl birincisi düzenlenecek olan programda Cumhuriyet dönemi Türk düşünce hayatının kilometre taşlarından olan Nurettin Topçu İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği tarafından tertiplenen program ile vefatının 38. yılında anılacak.

24 Kasımda Üsküdar Gençlik Merkezi’nde saat 13.00’te yapılacak programa Prof. Dr. Emin Işık, Prof. Dr. Selahattin Turan konuşmacı olarak katılacaklar.

Gençlikten geçmişe vefa

“KÖKÜ MAZİDE OLAN ÂTİYİZ” düşüncesinden hareketle şu an aramızda olmayan ancak fikirleriyle değerli bir neslin yetişmesinde ve toplumun şekillenmesinde büyük emeği geçen değerli isimlerin genç nesiller tarafından da tanınması sağlanacak. Eğitime ömürlerini vermiş bu kıymetli muallimlerimiz,  kabirleri başında öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla anılacak. Üç grup üç farklı kabristanda ziyaretler gerçekleştirecek. 1. Grup: Hamdi Yazır, Musa Topbaş, Mahir İz, Fethi Gemuhluoğlu; 2. Grup: Mehmet Akif Ersoy, Nurettin Topçu; 3. Grup Ahmet Yüksel Özemre, Ali Fuat Başgil, Yaman Dede

Topluma yön verenler

Aramızda bulunan, fikirleriyle herkese ve özellikle idealist öğretmenlere rehber olan, kimisi emekli olmuş, kimisi de halen vazife başında olan bazı değerli hocalara ziyaretler gerçekleştirilecek. Böylece eğitim gönüllüleri hem onların tecrübelerinden istifade etmiş, hem de geçmiş ile gelecek arasındaki bağı kuvvetlendirmiş olacaklar. Türk Dil Kurumu başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Emin Saraç, Osman Ersan ve Yalçın Sezer gibi insan yetiştirmeye hayatlarını adamış değerli hocalar ziyaret edilecek.

Ufuk öğretmenler

Bütün Türkiye’de eğitim gönüllüleri hızla çoğalan İGEDER, Türkiye’nin her yerinde zor şartlar altında fedakârca görev yapan öğretmenleri, gönüllüleri aracılığıyla ziyaret ederek eğitimciler arasında bir sinerji yakalamayı planlıyor. Bu yıl özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri hedefleniyor. Bu bağlamda Erzurum ve Van gibi şehirlerimizdeki ufuk öğretmenler görev yaptıkları yerlerde ziyaret edilecek. Bir eğitimci dayanışması gerçekleştirilecek.

 

Emir Yekta haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2013, 21:40
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13