'Hz. Muhammed ortak bir değerdir'

Esenler Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Esenler Belediyesi Konferans Salonunda Kutlu Doğum Programı düzenlendi.

'Hz. Muhammed ortak bir değerdir'

Esenler Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Esenler Belediyesi Konferans Salonunda Kutlu Doğum Programı düzenlendi.

Düzenlenen Kutlu Doğum programında Kur’an tilavetinden sonra şiirler, ilahiler okundu ve konuşmalar yapıldı.

Okul müdürü Cemil Sarıcı programın açılışında yaptığı konuşmada insanlığın dün olduğu gibi bugün de Hz.Muhammed’e ihtiyacının olduğunu, öğrencilerin duygu ve heyecanlarını yansıtan bu tür çalışmaları önemsediklerini söyledi.

Programa katılan Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Esenler Belediyesi eğitim danışmanı Ramazan Özkan da birer selamlama konuşması yaparak Hz.Muhammed’i sevmenin önemine değindiler.

Esenler Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen Kutlu Doğum programında Eğitimci Yazar Mahmut Balcı ise ‘Hz. Muhammed’in (sav) Tebliğ, Beyan ve Örnekliğini Yaşa(t)mak’ konulu bir konuşma yaptı.

“İnsanlık için ortak değerler vardır. Vatan, millet, bayrak, ırk, din, dil bunlardan bazılarıdır. Lailahe illallah diyen her Müslüman hatta onun peygamberliğini kabul etmeyenler için dahi ortak değerlerden biri de Allah’ın bütün elçileri ve sonuncusu olan Hz.Muhammed’dir(as). Hz. Muhammed(as) insanlık için ortak bir değerdir. Çünkü o her zaman bir barış elçisi olarak insanlığa hizmet etmiştir. Günümüzde savaşlara rağmen barıştan söz edebiliyor isek bunun gerisinde Hz. Muhammed’in çabaları yatmaktadır. Özgürlük peygamberi Hz. Muhammed(as) için ne kadar şiir ve güzel söz yazılsa ve okunsa azdır. Ancak önemli olan onun mesajlarını yani mirasını salonlardan hayata taşıyıp hayatımıza yansıtmak olmalı. Bütün Peygamberler gibi o da Kur’an’da belirtildiği üzere ‘Her ümmete Allah'a ibadet edin ve putlara tapmaktan sakınsınlar diye bir peygamber gönderdik.’ şeklindeki mesajını iletmek için çaba gösterdi.’diyen Mahmut Balcı Hz.Muhammed’in temel görevleri konusunda ise şunları söyledi:

“Hz.Muhammed’in üç önemli görevi vardır. Tebliğ, beyan ve örnekliği. Kur’an ve sünnete bağlılık bu görevleri yapmaktır. Aynı zamanda medyatik değil peygamberlerin mirasçısı olan gerçek âlimlerin peşinde gitmek gerekir. Hz.Muhammed’in sünnetinden onun yerel yani mahalli kıyafetini anlamamak gerekir. Kıyafette ölçü ihtiyacın meşruluğu ve kıyafet de sade olmasıdır. Allah’ı sevmenin şartı; Resül’üne itaat etmektir. Allah bu konuda Al-i İmrân suresi 31.ayeti kerimede şöyle buyurmakta: “De ki: 'Eğer siz Allah'ı seviyorsanız bana uyun; Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah bağışlayandır, esirgeyendir…” İslam dinamik bir dindir. İyi niyetli farklı yorumlara da açıktır. Farklı yorumlara ve farklı mezheplere karşı hoşgörülü olmak gerekir. Doğru sadece benim dediklerimden ibarettir yaklaşımı isabetli değildir. Bir görüşü din dışı ilan etmek öyle kolay bir hadise değildir.”

Eğitimci yazar Mahmut Balcı dünyada Hz.Muhammed yerine Mevlana’nın öne çıkarılması konusunda ise şunları söyledi:

‘Hz.Muhammed’in(sav)Yolu Muhabbettir. Günümüz batı dünyası kendince Hz.Muhammed’i geri planda tutup Mevlana’yı öne çıkarmaya çalışıyor. Halbuki Mevlana da son peygambere aşık olan biri. Mevlana hazretleri bu konuda ne diyor: “Canım tenimde oldukça Kur’ân’ın kölesiyim ben, Allah’ın seçkin Peygamberi Muhammed’in yolunun toprağıyım ben.

Her kim benden, bunun dışında bir söz naklederse hem o sözden şikâyetçi olurum hem nakledenden.”
Batı ve batı zihniyetine hizmet edenler Hz.Muhammed yerine Mevlana’yı öne çıkarmak suretiyle İslam’ı gerçek anlamından uzaklaştırmak istemekte. Bu tuzağa dikkat edilmeli. Mü’minlerin ümmetini çok seven ve ümmetinin acı çekmesine üzülen peygamberini memnun etmesi için onun yolunda yürümeleri gerekir. Her Müslüman’ın "Hepiniz çobansınız ve güttüklerinizin idaresinden sorumlusunuz’ sözünü rehber edinip yöneten ve yönetilenlerinin iyiliğin temsilcisi olmaları için çaba göstermeleri gerekiyor. Hz.Muhammed(as) aramızda yaşamıyor. Ancak onun hadisleri, örnekliği, mesajları ve kardeşlik hukuku aramızda yaşamalı. Sosyal hastalıklarımızdan olan dedikodulardan, kan davalarından, adaletsizliklerden, rüşvetten, hoş olmayan her şeyden uzak durmalıyız. Onun tebliğini, İslam’ı açıklamasını ve güzel örnekliğini kendimize örnek yol seçmemiz gerekir. Bütün bunlar için onu iyi tanımalı, anlamalı ve yolunda yürümeliyiz. Allahın istediği hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk olmalıyız. Dünyanın Hz. Muhammed’e ihtiyacı var. Kendi aramızda kardeşlik hukukunu yaşamak gerek. Aksi halde İslam Coğrafyasında yaşanan işgaller ve çatışmalar devam eder. Hz. Muhammed(as)ı belli günlerde değil her gün konuşmak gerekir. Dünyanın İmam Hatip Nesline ihtiyacı var. Bu neslin bu şuurla hareket etmesi gerekir."

Programda okunan şiirler ve ilahiler programa katılan vatandaşlara, okul müdürlerine ve öğrencilere duygulu anlar yaşattı.

 

Volkan Yahşi haber verd

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2012, 23:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13