Hüseyin Tunç, 'Ferec'i anlattı

Kitabın Ortasından Söyleşiler programının ilk konuğu 'Ferec' romanıyla Hüseyin Tunç idi.

Hüseyin Tunç, 'Ferec'i anlattı

TYB İstanbul Şubesi, yeni yayın döneminde yeni bir programla etkinliklerine hız verdi. 7. Edebiyat Mevsimi'nin hazırlıklarının da yoğun bir biçimde sürdüğü şu günlerde TYB’nin yeni başladığı programlarından birisi ‘Kitabın Ortasından Söyleşiler’.

Kitabın Ortasından Söyleşiler programının ilki 7 Ekim Çarşamba günü yoğun katılımla gerçekleştirildi. Bu özel programın ilk konuğu yazar Hüseyin Tunç ve  yazarın son kitabı Ferec oldu. Öykücü Ercan Köksal’ın sunumuyla gerçekleşen söyleşide yazarlık serüveninden bahseden Tunç, ilk kitabı Kayıp Renk romanı ile birlikte değerlendirdiği konuşmayı, romanlarındaki karakterlerle arasındaki bağa değinerek sürdürdü. Yazarlık mesleğinin zorluğuna ilişkin sorulara verdiği cevaplarla genç yazarları yüreklendirerek, yazma eylemini ciddi olarak sürdürecekler için azimle çalışmaları gerektiğini söyledi.

"Ferec" ismini neden koyduğunu anlatan yazar, kalemin gücüne olan inancını romanın ana karakteri gazeteci Selim’in insanları içten ve dıştan rahatsız eden unsurlarla mücadelesi üzerinden tasvir etmeye çalıştığını ifade etti.

Gündemi meşgul eden gazetecilik mesleği ile ilgili tartışmalar söyleşiye de yansıdı. Yazar, gazetecilik mesleğinin topluma sunabileceği faydalara olan inancını vurguladı. Gündemde yer alan Arap Baharı ve Suriye meselesi gibi konulara ilişkin yaptığı kapsamlı araştırma ve okumaları kitabına yansıtan yazar, güncel tartışmalar üzerinden mücadele ruhunu yaşatmak gerektiğini söyledi.

Güncelden kopmadan geleceğe aktarılacak tarihten notlar düşmeye çalıştığını  belirten Tunç, yeni kitabı için de hazırlıklara başladığını aktardı.

TYB İstanbul Şubesi’nde "Kitabın Ortasından Söyleşiler" programı her hafta yeni bir yazar ve yeni bir kitap ile devam edecek.

 

Şeyma Tuğçe haber verdi

YORUM EKLE