Hüseyin Su hakkında neler söylediler?

TYB İstanbul Şubesi’nde Cemal Şakar yönetiminde Hüseyin Su için özel bir program tertip edildi.

Hüseyin Su hakkında neler söylediler?

 

TYB İstanbul Şubesi’nde hikâyeleri, tenkitleri, denemeleri ve yazdıklarına yaraşan duruşuyla kültür ve irfan havzamızın sessiz yapı taşlarından bir isim; Hüseyin Su için özel bir program tertip edildi.

Cemal Şakar yönetiminde gerçekleşen programda, Ömer Lekesiz, Mihriban İnan Karatepe, Necip Evlice ve Abdurrahim Karadeniz, Hüseyin Su ve öykücülüğünü anlattılar.

Ömer Lekesiz, Hüseyin Su hikâyelerinin ana dokusunun Müslüman duruşu ve hassasiyetiyle şekillendiğini vurgulayarak onun eserlerinin en bariz vasfının, çağa kapılmadan çağını algılamak için gösterdiği azami gayret ve samimiyet olduğunu söyledi. Lekesiz, Su için, ‘modern fakat kesinlikle modernist değil’ ifadesini kullandı.

Abdurrahim Karadeniz, uzun yıllar aynı yollarda beraber yürümenin getirdiği sağlam tecrübeler ışığında ‘insan olarak Hüseyin Su’yu anlattı.

Cemal Şakar’ın “neden on yıldır hazır olduğu ve ilan edildiği halde yeni kitaplarını basmadığı” sorusu üzerine, Karadeniz şunları söyledi: Zahir sebebi sorar iseniz; ‘Önceleri, genç arkadaşların önü açılsın’ diye kendi kitaplarını kenara koyarken son yıllarda da ‘dosyaların üzerinden çok zaman geçti; yeniden gözden geçirmem lazım.’ diyerek erteledi. Fakat esas sebep onun irfan ehli kalem erbabından gördüğü terbiyedir’

Mihriban İnan Karatepe, Hüseyin Su’nun Gülşefdeli Yemeni öyküsündeki Halakız karakteri üzerinden Hüseyin Su’nun, öykülerinde, aşkı tüketen değil, terbiye eden bir unsur olarak işlediğini, hep olumlu karakterler üzerinden ‘iyi olan’ı gösterdiğini ifade etti.

Necip Evlice ise, Edebiyat dergisi yıllarından ve Hüseyin Su-Nuri Pakdil dostluğundan bahsettiği konuşmasında özel hatıralara yer verdi. Edebiyat dergisinde yazan bir kişinin başka bir dergide yazması mümkün olmazken Hece dergisinin daha açık bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Evlice, bir yayıncı olarak kendi fikirlerinde sabit olmasına rağmen Hüseyin Su’nun istişareye önem verdiğini ifade etti.

Konuklar arasında yer alan Osman Bayraktar ve Turan Koç da Cemal Şakar’ın isimlerini zikretmesiyle Hüseyin Su hakkındaki görüşlerini ifade ettiler. Turan Koç samimi üslubu ve muhabbetini yansıtan cümlelerle programa renk kattı.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 09:15
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13