Hüseyin Hatemi, İmam-ı Azam Ebu Hanife'yi anlattı

Hüseyin Hatemi geçtiğimiz günlerde Bursa'da İmam-ı Azam Ebu Hanife üzerine konuştu.

Hüseyin Hatemi, İmam-ı Azam Ebu Hanife'yi anlattı

Bursa'da faaliyet gösteren EDEB Platformu, her yıl İmam Ebu Hanife’nin şehadet yıldönümünde "İmam-ı Azam Ebu Hanife Etkinlikleri" adı altında seminerler, makale ve bilgi yarışmaları düzenliyor.

Etkinlikler kapsamında düzenlenen seminerlerde bu yılki konuşmacı, değerli mütefekkir ve hukukçu Hüseyin Hatemi Hoca idi. 28 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen ve Prof.Dr. Hüseyin Hatemi, davası, mücadelesi ve kimliğiyle İmam-ı Azam Ebu Hanife’yi anlattığı konferansta sözlerine, İmam Ebu Hanife gibi önemli bir konuyu konuşmak üzere davet aldığı için duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı.

İmam-ı Azam’ın bütün bir kişiliği, yaşamı ve mücadelesiyle örnek bir şahsiyet olduğunu vurgulayan Hüseyin Hatemi, konuşmasının devamında şu konulara değindi: "İmam-ı Azam Ebu Hanife, İslam dünyasının çetrefilli bir döneminde yaşamıştır. İmam-ı Azam gerçek bir Ehl-i Beyt dostuydu. Ebu Hanife Ehl-i Beyt’in manevi iklimindeki bir evde büyümüştür. Aynı zamanda İmam Cafer-i Sadık’tan hem ders almış hem de onun dava arkadaşı olmuştur. Cafer-i Sadık hakkında, ‘Ondan aldığım 2 yıl ders olmamış olsaydı, helak olmuştum’ demiştir.

Emeviler döneminde yaşayan Ebu Hanife, İmam Zeynel Abidin’in oğlu İmam Zeyd’in Emevilere karşı kıyamına destek vermiştir. İmam Zeyd’in çıkışını erken bulan ve insan yetiştirmeye odaklanmak gerektiğine inanan Ebu Hanife, yine de kendisine görüşleriyle ve ekonomik olarak destek olmuştur.

İmam-ı Azam Ebu Hanife sadece siyasi bir kişilik değil aynı zamanda ahlaki ve dini boyutlarıyla da örnek bir müslüman kişiliktir. Yetimlere her zaman yardım etmiş, yoksulu doyurmuş, ihtiyaç sahiplerini gözetmiştir. İmam Ebu Hanife, gerek Emevi gerekse Abbasi halifelerinden ve yetkililerinden hediye dâhil hiçbir görev ve yetkiyi de kabul etmemiştir.

Döneminin sultanı Ebu Cafer Mansur, İmamı Azamı pasifleştirmek ve etkisizleştirmek istiyordu. O da makam teklif etti. Ancak ısrarlarına ve farklı yöntemlerine rağmen İmam-ı Azam Ebu Hanife hiçbir görevi kabul etmedi. Bunun üzerine kızan Ebu Cafer Mansur, Ebu Hanife’yi hapse attırmış ve işkence yaptırmıştır. Buna karşın Ebu Hanife yine de inancından vazgeçmemiş ve gördüğü işkencelerin ardından şehit olmuştur. Bu süreçte İmam-ı Azam, saraya yakın ulemanın ve O’nu kıskanan ulemanın fetvalarıyla kâfir ilan edilmiş ve şehit edilmiştir.

Ebu Hanife ismi bir firma ismi gibi kullanılıp, mücadelesinin içi boşaltılmıştır. İnşallah Ebu Hanife gerçek kimliğiyle tanınır ve yaygınlaşır ve O’nun gibi âlimler yetişir."

Program dinleyicilerin sorularına verilen cevapların ardından sona erdi.

 

Emre Yumrukaya

Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2016 Pazartesi 10:26 Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 10:26
YORUM EKLE

banner19

banner26