Hollywood filmlerinde Türk imzası

Genç yaşında ideallerinin peşinden giderek Kanada'da ilk önce dil, ardından 3D animasyon eğitimi alan Abdullah Ecirli'nin, bugün dünyanın ilgiyle izlediği birçok Hollywood filminde imzası bulunuyor.

Hollywood filmlerinde Türk imzası

Kanada'nın ünlü sinema okulunda aldığı 3D animasyon eğitiminin ardından, visual effects/dijital compositor olmaya karar veren Abdullah Ecirli, dünyada ilgiyle izlenen Hollywood filmelerine tasarladığı görsel efektlerle seyirciyi, sinema salonlarında adeta farklı bir boyuta taşıyor. Niğde'de dünyaya gelen Abdullah Ecirli, matematik öğretmeni olan babasının tayininin çıkmasından dolayı küçük yaşta geldiği Sakarya'da lise eğitimini tamamladı. Gündüz çalışıp, gece eğitimini sürdürmek için üniversitede ikinci öğretim okumayı planlayan Ecirli, resim ve karikatüre olan yatkınlığından dolayı grafik tasarımcı olmaya karar verdi. Sakarya'da bir ajansta grafik tasarımcı olan Mehmet Emin Kelekci'nin yanında mesleğe başlayan Ecirli, hedeflediği bölümü kazanamayınca aynı ajansta grafik tasarımcı olarak mesleğini sürdürdü. Ecirli için bu sonuç aslında kariyerinin başlangıcı oldu ve daha sonra taşındığı İstanbul'da, 2002 yılına kadar farklı reklam ajanslarında görev yaptı. 

O yıllarda arkadaş çevresinin büyük bir bölümü grafik tasarımcısı olan Ecirli, adım adım ilerlediği kariyerini, Anadolu Ajans muhabirine şöyle anlattı:

"Arkadaşlarımın büyük bölümü ile aynı sektörde çalışıyorduk. Bir kısmı kendi reklam ajansını kurdu. Bir gün 'Hepimiz grafik tasarımcıyız, ben sıkıldım, kendime başka bir meslek bulacağım' dedim. Böylece o zamanlar büyük ilgi duyduğum 3D animasyon filmlerinde çalışma arzum, bir ideale dönüştü. Türkiye'de kimsenin yapmadığı bir meslekte çalışmak... Bir süre bunun hazırlıklarını yapıp, hem İngilizce öğrenmek hem de iyi bir 3D animasyon okuluna gitmek icin 2002'de Kanada'ya geldim. İngilizce eğitimi için okula gidiyordum ve bir ailenin evinde 'homestay' olarak kalıyordum. Baba Polonyalı, anne Filipinli. Baba doktormuş ve benim grafik tasarımcı olduğumu duyunca, web sitesini yapmam karşılığında evde ücretsiz kalabileceğimi söyledi. Böylece Kanada'daki ilk grafik tasarım işimi yapmış oldum. İlginç tevafuklar silsilesi sonucu bir kaç bağımsız grafik tasarım işi yaptım. Bunları yaparken tanıştığım bir fotokopici, beni işe aldı." 

Kendisine iyi bir 3D animasyon okulu arayan Ecirli, o zamanlar dünyanın en iyi 4. okulu olan Vancouver Film School'un 3D animasyon ve Visual Effect Bölümü'ne kabul edildiğini anlattı. Çalıştığı en ünlü filmin Star Wars'un The Force Awakens ve Han Solo filmleri olduğunu aktaran Ecirli, Black Panther, Transformers: The Last Knight, Star Trek Beyond, Warcraft, The Hunger Games'in çalıştığı diğer filmlerden bazıları olduğunu söyledi.

Sakarya'da grafiker olarak mesleğe ilk başladığında dünyaca ünlü filmlerde çalışmayı hayal etmediğini belirten Ecirli, "Hatta sinemada çalışmaya başladıktan sonra bile bazen kendimi bir filmin toplantısında, daha sonra öğrendiğim bir dilde, büyüdüğüm ülkenin dışında başka bir ülkede ve işini dünyada en iyi yapan insanlarla beraber bulduğumda halen hayal gibi geliyor." dedi.

Dünyanın ilgiyle izlediği filmlerde imzası bulunan Ecirli, bu filmlerde kendi hayal gücünü ve yeteneğini ortaya koymasına ilişkin de "Bizim işimiz çok ilginç bir iş. Siz bir filmi seyrettiginizde sanki tek seferde çekilmiş bir bütün gibi seyrediyorsunuz ama aslında o filmde on ayrı şirket, binden fazla insan aylarca çalışmış olabiliyor. Bazen aynı sahnenin bir kısmını bir şirket bir kısmını başka şirket yapıyor. Mavi bir ekran önünde çekilmiş bir filmin, iki aktörden bir savaş sahnesine ya da uzayda bir keşfe veya su altında bir maceraya dönüşünü seyretmek, bunun bir parçası olmak çok keyifli bir duygu." ifadelerini kullandı.

Yeterince para ve zaman varsa, sinema adına her şeyi yapmanın mümkün olduğunu ifade eden Ecirli, "Hollywood'da yapılmış büyük bütçeli bir filmin sadece visual effect bütçesi, Türkiye'de yapılmış en pahalı filmin bütün bütçesinden daha fazladır. Hayalim elbette var fakat şu an için bu kadar büyük hedeflerim yok ama bir gün kendi filmimi yöneteceğimi umuyorum. Son zamanlarda çalıştığım ekiplerin hepsi çok iyi ekiplerdi, o yüzden her birinden ayrı keyif aldım. Belki film tarihindeki öneminden ya da izleyici kitlesinin büyüklüğünden, film üzerindeki gizlilikten olabilir Star Wars'da çalışmış olmak farklı bir duygu." diye konuştu.

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 09 Ekim 2018 Salı 14:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26