Hizan'ın taş evleri ve doğası resmediliyor

Türkiye'deki 14 üniversiteden Bitlis Hizan'a giden 28 akademisyen, özellikle fotoğraf sanatçılarının ilgi odağı olan köylerdeki taş evler ve doğal güzelliklerin resmini çiziyor.

Hizan'ın taş evleri ve doğası resmediliyor

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Hizan Belediyesi, alt ve üstyapı çalışmalarının yanı sıra ilçenin daha yaşanılabilir hale gelmesi amacıyla sosyal projeleri de hayata geçiriyor. Bu kapsamda düzenlenen Ulusal Sanat Çalıştayı'nda 4 gün boyunca farklı etkinlikler yapılacak. Köyleri ve ardından ilçe merkezini gezerek fotoğraf çeken 28 akademisyen, Hizan Spor Salonu'nda kurulan atölyede, bu fotoğraflara bakarak ilçeyi resmediyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ulusal Hizan Sanat Çalıştayı Küratörü Mehmet Göktepe, Türkiye'deki farklı üniversitelerden usta ressamları ilçeye getirdiklerini söyledi. Amaçlarının sanatı Anadolu'nun en ücra köşesine kadar götürmek olduğunu belirten Göktepe, şöyle konuştu:

"Hizan doğuda saklı bir cennettir. Sergi öncesi Hizan ve çevresine bir gezi düzenledik. Sanat açısından çok bakir kalmış bir yer. Doğası ve evleri sanatçıları çok etkiledi. Gezide sanatçılar, buraları algılayıp sonra nasıl bir sanat eserini ortaya çıkaracaklarını daha iyi anladı. Herkesi bekliyoruz." 

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Ali Genç de bu güzellikleri sanatla ortaya koyacakları için mutlu olduklarından bahsederek, "Bölgede böyle bir yerin olduğunu bilmiyordum. Karadeniz'i anımsatan bir doğası var. Burayı resmederek güzelliklerini ortaya çıkaracağız. Çalışmalarımızda yeşilin ve sıcak renklerin bin bir tonunu görmek mümkün. Çalışmalarımıza bunu yansıtıyoruz" dedi.  

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 16 Kasım 2018 Cuma 16:00 Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 23:21
YORUM EKLE

banner19

banner36