Hırka'nın 5. sayısı çıktı

Hırka dergisinin 5. sayısı raflardaki yerini aldı.

Hırka'nın 5. sayısı çıktı

Hırka dergisinin 5. sayısı raflardaki yerini aldı. Selam yazısından hemen sonra bir iktibasla açılan dergide bu sayıda Abdülhak Şinasi Hisar’ın “Boğaziçi Mehtapları” kitabından bir iktibas yapılmış: “Mazinin Yoksullukları”.

Bu sayının şiir sayfaları arasında Abdülvahid Gezer, Hüseyin Dikmen, Ali Yıldız, Abdülkadir Tiftik, Mehmet Burak Söbüoğlu ve Melih Sadık Küçüker göze çarpan isimler.

Derginin ilk sayılarından beri uzakdoğu kültürünü yansıtan çizimlerine Hırka’da devam eden Soki Tada, bu sayıda da Han İmparatorluğu prenseslerinden Luyuan’ı temsilen bir çizimiyle dergiye katkıda bulunmuş.

Hırka’nın Kasım-Aralık sayısında göze çarpan bir diğer metin ise Ahmet Sorguç çevirisiyle Kurt Vonnegut’tan: “Üslup İle Nasıl Yazılır?”

Öykü sayfalarında eski sayılarda öyküleriyle katkıda bulunanlar dışında yeni isimler ve bilinen yazarlar da yer almış bu sayıda. Doğukan İşler, Ahmed Doğan, Ö. Abdülaziz Öztürk, N.N. Koçi ve Mehmet Şahin öyküleriyle yer alan isimler.

Yakın zamanlarda kitabı çıkan Bülent Ata ile gerçekleştirilen söyleşide edebiyattan, çocuk edebiyatından ve medyadan konuşulmuş.

Dergide Zeynep Turan bir fotoğrafıyla yer alırken çizer Saliha Çalışkan da bir çizgisiyle dergide yer almış.

A. Fatih Madanoğlu, Bauman’ın Akışkan Modernite kavramı üzerine yazısıyla, Abdülvahid Gezer “Modernleşme ve Küreselleşme Üzerine İki Kavram” başlıklı yazısıyla ve Davut Çakır, Sabahattin Ali’nin romanı “Kuyucaklı Yusuf” üzerine bir tahliliyle dergide yer alan isimler.

Son olarak Mahmut İslam Bilir, Zeki Demirkubuz’un 2006 yapımı Kader filmi üzerine bir yazı kaleme alırken Abdullah Üsame Ceran Ürdün seyahatinden notlarını dergi aracılığıyla okurlarla paylaşmış.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2015, 14:42
banner12
YORUM EKLE

banner19