Hilmi Oflaz Babıali'de anıldı

Bâbıâli Sohbetleri’nde geçen hafta Necip Fazıl Kısakürek’in en yakın talebelerinden Hilmi Oflaz yâd edildi.

Hilmi Oflaz Babıali'de anıldı

Bâbıâli Sohbetleri’nin Ramazan ayından önceki son toplantısında, 2 Haziran Perşembe günü Şairler Sultanı Necip Fazıl Kısakürek’in en yakın talebelerinden Hilmi Oflaz yâd edildi. Timaş Kitapkahve’de düzenlenen programda, tanıyanlar Oflaz’ın renkli hayatından ve ideallerinden bahsederek hâtıralarını dinleyicilerle paylaştılar.

İlk konuşmacı romancı yazar Mehmed Niyazi idi. Mehmed Niyazi, Hilmi Oflaz’ın örneği az bulunan simâlardan biri olduğunu belirterek Aydınlar Kulübü’ndeki görüşmelerinden bahsetti. Mehmed Niyazi, “Hâfızam beni yanıltmıyorsa Hilmi ağabeyi ilk olarak rahmetli Mahir İz’in yanında gördüm. Ondan sonra da dostluğumuz hiç kopmadan devam etti.” dedi. Hilmi Oflaz’ın ilk etkilendiği şahsiyet olan Zihni Hizaroğlu’nu da anan Niyazi, Necip Fazıl’ın çevresinde olanlar arasında Hilmi Oflaz’ın farklı bir yeri olduğunu belirtti. Kendisinin üstadına büyük bir hürmeti olduğu gibi Necip Fazıl’ın da Hilmi Oflaz’a derin bir muhabbeti vardı.

Marmara Kıraathanesi’nin müdavimlerinden Reşat Şen de Hilmi Oflaz’la ilgili olarak unutamadığı hâtıralarını dile getirdi. Reşat Şen, “Kayseri’de askerdim. Hilmi ağabey ile İsmail Özen yanıma geldiler. Beni bir yüzbaşı ile tanıştırdılar. Askerliğim çok rahat geçti. Onun herkese yardımı olurdu.” dedi.

Hilmi Oflaz’ın en yakın dostlarından olan Prof. Dr. Cemal Zehir de yaşadıklarını aktardı. Bir fikir ve gönül insanı olarak Hilmi Oflaz’ın yerinin doldurulamayacağını belirten Cemal Zehir, “Çok derin düşünceleri vardı ve bunları bazı toplantılarda ifade ederdi. Kimseyi kırmazdı.” diye devam etti.

İsrafil Kumbasar da Hilmi Oflaz’dan gördüğü bir iyiliği aktardı. “Hilmi Oflaz” kitabını yazan İrfan Dağdelen ise şunları söyledi: “Onu görmek nasip olmadı, ama çok etkilendim. Bütün kitaplarını elden geçirmek bana nasip oldu. Binlerce eseri almış, okumuştum. Bütün kitapların kenarlarına notlar düşmüş. Hepsini kaydettim. Aralarında çok değerli fikirler ve şiirler vardı. Nasip olursa Çile Yazılarım Hilmi Oflaz kitabımı yeniden, zenginleştirerek ve tanıyanların da hâtıralarını ekleyerek yayınlamak istiyorum.”

Programın sonunda konuşmacılar, dinleyicilerin sorularına cevap verdiler. Toplantıda Ahmet Yüter merhum Hilmi Oflaz ruhu için Kur’an-ı Kerim’den aşr-i şerif okudu ve dua etti. Kalabalık bir dinleyici kitlesinin takip ettiği anma programı, hâtıra fotoğraflarının çekilmesiyle son buldu.

 

Elif Çelik

Yayın Tarihi: 08 Haziran 2016 Çarşamba 16:26 Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 16:26
YORUM EKLE

banner19

banner36