Hicri 1439 Hadis Yılı projesi tanıtıldı

Siyer Vakfı, bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü Hicri 1439 Hadis Yılı projesinin tanıtım programını 1 Ekim Pazar akşamı Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Hicri 1439 Hadis Yılı projesi tanıtıldı

Siyer Vakfı, bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü Hicri 1439 Hadis Yılı projesinin tanıtım programını 1 Ekim Pazar akşamı Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdi.

En Güzel’in (sas) sözlerini insanlığa duyurma ve O’nu (sas) daha iyi anlama maksadıyla Hadis Yılı’na özel dönem boyunca gerçekleştirilecek olan proje ve programların startı, gerçekleştirilen tanıtım programıyla verilmiş oldu.

Yoğun katılımın gözlendiği program, Eyüp Sultan Camii imam hatibi Metin Çakar’ın güzel kıraatleriyle Rabbimizin kelamı olan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından okunan yatsı ezanı ile başladı.

Kur’an tilavetinin ardından Sözlerin En Güzeli En Güzel'in (sas) Sözleri projelerinden bahsetmek üzere Siyer Vakfı yönetim kurulu başkanı Mehmet Kaya sahneye davet edildi. Siyer Vakfı’nın her yıl farklı bir serlevhanın gölgesinde o seneyi ihya etme adına çeşitli programlar icra ettiğine değinen Mehmet Kaya, vakfın bu yılki temasının “Sözlerin En Güzeli En Güzelin (sas) Sözleri” olarak belirlendiğini ve sene boyunca yapılacak programlarla Efendimiz’in (sas) kutlu mesajlarının kavranmasına ve hayatlara taşınmasına gayret edileceği belirtti.

Sinemayı önemli bir tebliğ aracı olarak görüyoruz

Vakfın Hadis Yılı boyunca gerçekleştirmeyi planladığı projelere değinen Kaya’nın konuşmasının ardından söz, Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması proje koordinatörü Mehmet Kaman’a tevdi edildi.

Peygamber Efendimiz’in (sas) kutlu mesajlarının ve aziz İslam’ın günümüz insanlarına ulaştırılması adına gayret içerisinde olunması gerektiğini dile getiren Kaman, “Bu gaye ile çağımızın en büyük kitle iletişim araçlarından olan sinemayı önemli bir tebliğ aracı olarak görüyor, 2014 yılında başlatmış olduğumuz Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmamız ile bunu hedefliyoruz.” dedi.

Yarışma amacının Peygamber Efendimiz’in (sas) hayatını anlatacak filmler yapmak olmadığını vurgulayan Kaman, “Amacımız; O’nun (sas) örnek ahlakını rol model olarak sinema diliyle anlatacak yapımları teşvik ederek, aziz hatırasını tüm yüreklere taşımaya vesile olmaktır.” dedi.

Yarışmaya her geçen gün artan bir ilginin olduğunu kaydeden Mehmet Kaman, yarışma takvimine dair paylaştığı bilgilerle sözlerini nihayetlendirdi.

Programda Siyer Vakfı’nın hazırlamış olduğu Hadis Yılı tanıtım filminin misafirlerle paylaşılmasının ardından söz, konuşmalarını yapmak üzere Siyer Vakfı kurucusu Muhammed Emin Yıldırım’a tevdi edildi.

Sünnet Müslümanın kimliğidir

İnsanlık tarihinin en acı sayfalarından biri olan Kerbela’ya değinerek sözlerine başlayan Muhammed Emin Yıldırım, “Ümmet olarak dünyanın farklı noktalarında Kerbelalar yaşıyoruz. Bugün de muhatap olduğumuz Kerbelalar, En Güzelin (sas) sözlerine sırt çevirdiğimizdendir.” dedi.

Sözlerin en güzelinin tekrar anılmasının asla sadece bir vefa gereği olmadığını vurgulayan Yıldırım, “Allah Resûlü’nün (sas) sözleri bizleri adam edecek, bizi ayağa kaldıracak, bize kaybettiğimiz o ruhu ve heyecanı tekrar kazandıracak inşallah.” dedi.

Tarih boyunca hiç bir zaman, şu an olduğu kadar değerlerimizle kavgalı hale düşmediğimizi belirten Yıldırım, bugün hadislere yaklaşımda 5 farklı tavrın mevcut olduğunu söyledi ve bu tavırlara kısaca değindi. 1. Toptan reddedenler 2. Toptan kabul edenler 3. Kurana arz edelim diyenler 4. İstediğimizi alalım, istediğimizi terk edelim diyenler 5. Nebevi mirasa dikkatlice yaklaşarak ondan istifade etme yoluna gidenler

“Sünnet Müslümanın kimliğidir. Hayatımızdan koparılan her Sünnet, Müslüman kimliğimizden bir parça koparıyor.” diyen Yıldırım, Sünnetin Müslüman kimliğimiz ve şahsiyetimizdeki önemi yüzünden özellikle saldırılan bir alan olduğunu vurguladı.

Sünnetin hayatlarımızı şekillendiren bir Peygamber (sas) mirası olduğunu belirten Muhammed Emin Yıldırım, Allah Resûlü’nün (sas) bizi bir hayale, nostaljiye değil hayat veren şeylere çağırdığını sözlerine ekledi.

En Güzel’in (sas) sözlerini insanlara ulaştırma adına bir gayret içinde olalım

Hadislerin bir Müslüman için ne anlam ifade ettiğine de değinen Yıldırım, “Hadis denilen Peygamberimizin (sas) o kutlu sözleri, Allah’ın (cc) kelamı olan Kur’an-ı Kerim’in hayatta nasıl yaşanacağının en güzel vesikasıdır. Hadis demek; Müslümanca yaşamak, Müslümanca düşünmek, Müslümanca hareket etmek nasıl olur bunun belgelerini Kutlu Nebi’den (sas) almak demektir.” dedi.

Yıldırım son olarak bu sene Hadis Yılı projeleri ile neleri hedeflediklerine değindi ve “Gelin, ona buna laf yetiştirmekten kurtulalım ve En Güzelin (sas) sözlerini insanlara ulaştırma adına bir gayret içinde olalım.” diyerek sözlerini nihayete erdirdi.

Program Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın yapmış olduğu selamlama ve teşekkür konuşmalarının ardından nihayete erdi.

Hadis Yılı boyunca Siyer Vakfı tarafından icra edilecek olan programların detaylı bilgisine ulaşmak ve Hadis Yılı program kataloğunu incelemek için Vakfın siyervakfi.org internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 12:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26