Hicabi Kırlangıç: Mesnevî bize halife olmanın yollarını gösterir

Hicabi Kırlangıç geçtiğimiz günlerde Konya'da yeni yayınlanan Mesnevi Tercümesi hakkında bilgi verdi.

Hicabi Kırlangıç: Mesnevî bize halife olmanın yollarını gösterir

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin 2017 kültürel etkinlikleri programında, 8 Nisan Cumartesi günü Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç yeni yayınlanan Mesnevi Tercümesi hakkında bilgi verdi

Kırlangıç’ın iki kitap halinde, Hece yayınlarından çıkan Manzum Mesnevi Tercümesi üzerine İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda yapılan söyleşi programına, moderatör olarak Cümle Yayınları yayın yönetmeni Muhsin Mete ile Hece Yayınları sahibi ve eserin yayıncısı Ömer Faruk Ergezen katıldılar.

“Mesnevî Tercümelerinde Son Durak” başlıklı söyleşide, Ömer Faruk Ergezen, “Her kitabın yayıncısı ve yazarı açısından, bir arka planı, bir kaderi vardır” diyerek, uzun zamandır Mesnevi tercümesi basmak istediğini, Hicabi Kırlangıç’a yaptığı teklifi ve nasıl karar verdiklerini anlattı.

Muhsin Mete ise, “Mevlâna, devasa dalgaları olan bir ummandır; katmanları olan o ummanda boğulmak da var” diyerek yaptığı girizgahtan sonra Mesnevi tercümesi hakkında aydınlatıcı sorular sordu. Kırlangıç, Prof.Dr. Derya Örs’ün Mesnevi tercümesini kullanmak için kendisinden izin aldığını belirterek, “Diğer Mesnevi tercümeleri aruz vezniyle yapılmış. Aruza uydurabilmek için beyitler aslından kopabiliyor. Biz tercümeyi manzum ve hece vezniyle yaptık. Böylece daha sahih ve metne bağlı kalarak tercüme ettik. Anlam ve içerik olarak metni koruduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Mesnevî’nin insanı can damarından yakaladığını söyleyen Hicabi Kırlangıç, “Bu tercümenin, hem yazmanın nitelikleri ve içeriği, hem de tarihî bir miras olması nedeniyle Mesnevî ile ilgili pek çok araştırmaya kaynaklık edeceğini düşünüyorum” dedi.

Mesnevî bize halife olmanın yollarını gösterir

Muhsin Mete’nin “Mevlâna ve Mesnevî bugüne ne söyler?” sorusuna, Hicabi Kırlangıç şöyle cevap verdi: “Mesnevî bize cesaret verir, izzet-i nefsimizi hatırlatır. Mevlâna yokluktan, kendi nefsini yok saymaktan bahseder. Mesnevî insan haysiyetini hatırlatır. İnsan gibi yaşamanın nasıl olabileceğini, düşünme yollarının ne olduğunu, birey olmanın mahiyetini, insanın kıymetinin nasıl ortaya çıkacağını, kendimizi bilmenin ne olduğunu bize öğretir. Bu nedenle bireysel Mesnevî okumalarına önem vermek gerekiyor. Çünkü bizim ne kadar önemli olduğumuzu gösteriyor. Bu egoizm değil tabi ki, aksine Allah (cc)’ın bize verdiği bir değerdir. Eşref-i mahlukat olduğumuzu hatırlatıyor. Biz çalışıp çabalarız; fakat sahtekarlıkta, hilebazlıkta şeytandan da aşağı olabiliriz, halife de olabiliriz. Bizim görevimiz halife olmaktır. Mesnevî bize halife olmanın yollarını gösteriyor.” şeklinde cevapladı.

Daha sonra Hicabi Kırlangıç Mesnevî’nin ilk 18 beyitini okudu. 

Yayın Tarihi: 10 Nisan 2017 Pazartesi 14:01 Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 14:01
banner25
YORUM EKLE

banner26