Her insan potansiyel bir engellidir

Demirhan Kadıoğlu, ‘Hayatı Engelli Hayali Engelsiz Yaşamak’ konulu özel etkinlikte konuştu.

Her insan potansiyel bir engellidir

TYB İstanbul Şubesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen ‘Hayatı Engelli Hayali Engelsiz Yaşamak’ konulu özel etkinlik yoğun ilgi gördü. Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşen özel etkinlik saat 11.00’de TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın açış konuşmasıyla başladı.

TYB’nin çok sayıda etkinliği gerçekleştirdiğini, fakat en çok duygulandığı, kendisini heyecanlandıran bir etkinliğin bugünkü etkinlik olduğunu kaydeden Mahmut Bıyıklı, “hayatı engelli olanlarımız olabilir ama bizim bütün dileğimiz, temennimiz hayallerin engelsiz olması, bu nedenle programın başlığını da bu şekilde koyduk” şeklinde konuştu.

En büyük engelin sevgi engeli, duygu engeli olduğunu ifade eden Bıyıklı, “asıl engel insanların birbirine sevgi ve saygı göstermemesidir,asıl engel bizce budur” dedi.

Halıcıoğlu İşitme Engelliler İlk/Orta Okulu Müdürü İbrahim Demirdöven ise yaptığı konuşmada böyle bir programı tertip eden, katkılarını esirgemeyen TYB İstanbul Şubesi’ne teşekkür ederek, öğrencilere unutmayacakları bir gün yaşatma arzusunda olduklarını ifade ederek şunları söyledi: “Bizim çocuklarımız işitemeyebilirler ama gördüklerini asla unutmazlar, bizim bu gençlere karşı sorumluluğumuz var, belki bu ve benzeri programlar bizim onlara karşı sorumluluğumuzu yerine getirme imkanı verir.”

Hayatı Engelli Hayali Engelsiz Yaşamak’ konulu özel etkinlik, açış konuşmalarından sonra Demirhan Kadıoğlu söyleşisi ile devam etti. Mehmet Ballı’nın yönettiği söyleşide kendisinin de engelli olduğunu ama başarılı olmak için bunun asla bir engel olmadığını ifade eden Demirhan Kadıoğlu, asıl engelin zihinlerde olduğunu, bu engeli aşarsak mutlaka başarılı olabileceğimizi belirterek şunları söyledi: “Engelli olmak bir engel değildir, engelli olmak bir kazanımdır, bir zenginliktir. Engelli olabiliriz ama asıl önemli olan iyi insan, faydalı insan olabilmektir. Engel bu şekilde aşılabilir. Her insan potansiyel bir engellidir. Tarihte devletler yönetmiş, tarihe yön vermiş karakterler içinde de engelliler vardır. Buna en güzel örnek Timurlenk’tir. Tarihe meşhur Ankara savaşı olarak geçen savaşta Yıldırım Beyazıt’ı esir alarak Osmanlı İmparatorluğu’nu sarsmıştır. Timurlenk ismindeki Lenk eki aslen aksak anlamına gelmektedir. Savaşlar sırasında ayağından ve elinden aldığı yaralarla çolak ve topal kalmasına rağmen ülkeler fethederek dünyada silinmez bir iz bırakmıştır.”

Engelli hayatları olduğu halde engelsiz hayalleri sayesinde başarılı olmuş pek çok siyasetçi, bilim adamı, yazar, müzisyen olduğunu kaydeden Kadıoğlu, bunu başarmanın yine insanın kendisine bağlı olduğunu, okumanın önemine inanmış kişilerin okudukça başarılı olduklarını, bu nedenle gençlerin engelsiz hayaller kurarak çok çalışmalarını, çok okumalarını söyledi.

TYB İstanbul Şubesi’nde Halıcıoğlu İşitme Engelliler Okulu öğrencilerinin yaptığı resim çalışmalarının yer aldığı bir de sergi yer aldı. Program sonunda TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, çocuklara kendi şiirini okuyarak, onlara çeşitli kitaplar hediye etti.

Yayın Tarihi: 04 Aralık 2015 Cuma 11:20 Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 11:20
banner25
YORUM EKLE

banner26