Hepimiz Midhat Efendi'nin çocuklarıyız

Başkalarının Hayatı’nında Ahmet Mithat Efendi’nin mirasının akıbetinden bahsediliyor.

Hepimiz Midhat Efendi'nin çocuklarıyız

Başkalarının Hayatı’nın 3. sayısı Cemil Meriç’in şu sözleriyle açılıyor: “Hepimiz Midhat Efendi’nin çocuklarıyız. İlmî tecessüsümüz yüz yıldır onun çizdiği sınırı aşamadı. Rıza Tevfik veya Hilmi Ziya, felsefeyle uğraşan birer Ahmet Midhat. Hüseyin Rahmi’yle Kemal Tahir, hikâyeci Ahmet Midhat’ın devamcıları. Ahmet Rasim’den Ali Kemal’e, Peyami Safa’dan Burhan Felek’e kadar her gazeteci bir yanıyla Ahmet Midhat. Kırk Ambar yazarı da ‘Hace-i Evvel’in sayısız şakirtlerinden biri.”

Kapak görseliyle de dikkati çeken derginin giriş yazısında -Vaadim O Kadar Yeşildi ki- bir İslamcı olarak Ahmet Mithat Efendi’nin mirasının akıbetinden bahsediliyor. Yazıda şu satırlar dikkat çekici: Bu topraklar ele alınan her mevzunun suyunun bir çırpıda kolayca çıkarılabildiği topraklar. Her şeyin birdenbire klişeleştirile-bilmesi bunun en belirgin örneği. Misal İsmet Özel’i anlayamamak klişesinden İsmet Özel’i anlamlandıramamak klişesine birkaç yılda gelindi. Şairliğine bir şey diyemem ama filozofluğu kalsın klişesinden müslümandı türkçü oldu tekerlemesine gelinmesi içinse daha uzun zaman geçmesi gerekmedi.

Dergide şiirleriyle yer alan isimler ise şunlar: Hayriye Ünal, Salim Nacar, Murat Çelik, Ümit Erdem, Gökhan Serter, Osman Sifil, Ali Karan, Necati Kırlangıç.

Mehmet Gül artık gelenekselleşen üslubuyla Dostoyevski poetikasının  izini sürüyor, İnancın Eşiğinde Bir Hamlet yazısında.başkalarının hayatı

Esrar dergisinden tanıdığımız Alptuğ Topaktaş Kaybedilen Şiire Dahildir diyerek kimlik, dil ve şiir ilişkisini irdeliyor.

Bu sayının sinema yazısının konuğu Al Pacino, Bir Sinema Azizinin Yarım Yüzyılı eşliğinde.

Özkan Dağ’ın çevirisiyle alaylı Bir Mark Twain biyografisi de yer alıyor dergide.

Protest Ruhların Aziz Kanburu: Siyasi Şiir Üzerine Düşünceler adlı poetik yazısıyla Salim Nacar Siyasi ve Politik şiirin niteliksel farklarını bulma uğraşında. Müslüman şair yıkımı kabul etmek yerine Allah’ın bir kapı açacağını bilmelidir diyor yazısında Salim Nacar.

Mustafa Suat Vardan Tutunamayanların Edebiyatımızdaki Kökleri’nde Tutunamayanlar romanının tarihsel arka planını aydınlatmaya çalışıyor.

Sonsöz bir iç dökme metni olarak okunmaya müsait. Bu sayının arka kapak güzeli ise Feyruz.

Başkalarının Hayatı’na ulaşmak için mail adresi: baskalarininhayati@gmail.com salimnacar@gmail.com

 

Öznur Torun haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2011, 08:32
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13