Hendese'de bilim var

4 ayda bir yayınlanan Hendese dergisinin bu sayıdaki konusu “Bilim Tarihi ve Felsefesi”.

Hendese'de bilim var

Hendese dergisinin bu ayki kapak konusu “Bilim Tarihi ve Felsefesi”. Abdurrahman Aliy ile “İslam Bilim Tarihine Genel Bir Bakış” makalesinde İslam biliminin köklerine inecek ve İslam biliminin kendi kimliğini nasıl bulduğu, altın çağını nasıl ve ne zaman yaşadığı sorularına cevap bulacaksınız.

Türklerin tarihte bilimle pek bir ilgisi olmadığını söyleyenlerin ne kadar yanıldıklarını Zeliha Kumbasar Akyol’un “Osmanlı Astronomi Kurumları” yazısı ile anlayacaksınız.

El-Cezeri ismini duymamış nicelerine Kazım Can “Zamanını Aşan Bir Bilim İnsanı Ebu'l-İzz el Cezeri” yazısı ile bu ismi duyurarak El-Cezeri’nin şahsında bilim adamlarımıza bir vefa örneği gösteriyor.

Prof. Dr. Atilla Bir ve Zekai Şen ile hayalden tasarıma, tasarımdan tefekküre, ilimden bilime, dilden dine, felsefeden mantığa birçok konuda konuştuk. Nefis röportajlar sizleri bekliyor.

Mustafa Sarısaman “Elhamra Sarayı ve Endülüs’de Bilim” yazısı ile Müslümanların ilimde geldikleri zirveyi ve geometrinin buradaki rolünü anlatıyor.

Bekir Cantemir “İlim ve İrfanın El Değiştirmesi: Haritacılık Üzerinden Bir Okuma” yaparak ilmin neden ve nasıl el değiştirdiğinin ipuçlarını haritacılık üzerinden bizlere veriyor.

Tuncay Zorlu “Osmanlı Deniz Teknolojisinden Bazı Sayfalar” açarak Osmanlı’nın denizle nasıl buluştuğunu ve denizden nasıl koptuğunu gözler önüne seriyor.

“Geçmişten Günümüze Yol ve Mahremiyet” yazısı ile Fatih Gündoğan bizi ulaşımın tarihine götürerek şehirlerin değişiminin değerleri ve beraberinde insanları değiştirdiğini dikkatlerimize sunuyor.

Olcay Aydemir yazısında; Nuruosmaniye Külliyesi üzerinden Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılana restorasyon çalışmalarını örnekliyor

Son olarak Yakup Yıldız “Maskenin Ardındaki Son Kale” ile her zamanki dili ve üslubu ile bizlere bir şeyler söylemeye çalışıyor. Ne söylemeye çalıştığını çözmek sizlere kalıyor.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2013, 21:23
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13