Heft Peyker Mesnevileri konuşulacak

Bahadır Sürelli, 22 Eylül Cumartesi günü doktora tezi “Türk Edebiyatında Heft Peyker Mesnevileri ve Hayâtî’nin Heft Peyker’i” üzerine konuşacak.

Heft Peyker Mesnevileri konuşulacak

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi, Kırkambar Tez ve Makale Sunumları etkinliği kapsamında Bahadır Sürelli’yi konuk ediyor. Sürelli, 22 Eylül Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Prof. Dr. Zehra Toska’nın danışmanlığında tamamladığı doktora tezi “Türk Edebiyatında Heft Peyker Mesnevileri ve Hayâtî’nin Heft Peyker’i” üzerine konuşacak. Program saat 17.00’de başlayacak.

Bahadır Sürelli’nin çalışmasında 16. yüzyıl Divan şairi Hayâtî’nin kaleme aldığı Heft Peyker mesnevisi üzerinden, Behrâm-ı Gûr anlatılarının İran edebiyatında nasıl ortaya çıktığından başlayarak konunun Anadolu sahasına yayılımı ve Türkçe yazan şairlerin bu hikâyeyi nasıl ele aldığı araştırılmıştır. İran ve Türk edebiyatlarında hayatı efsanevi bir şekilde anlatılagelen Sasani hükümdarı V. Behrâm’ın tarihsel kimliğinin tespit edilerek kendisine atfedilen efsanevi anlatıların kaynakları üzerinde durulmuş, Heft Peyker’de yer alan hikâyelerin kökenleri karşılaştırmalı okumalarla sorgulanmıştır.

 

Meryem Uçar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2012, 13:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13