Hece Öykü dergisinin 83. sayısı çıktı

Hece Öykü dergisinin Ekim/Kasım 2017 tarihli 83. sayısı çıktı.

Hece Öykü dergisinin 83. sayısı çıktı

Hece Öykü dergisinin Ekim/Kasım 2017 tarihli 83. sayısı çıktı. Dergi bu sayısında, Rasim Özdenören’in suç ve edebiyat ilişkisini öykü ve roman bağlamında irdelediği  “Toplumsal Ortam Suç ve Edebiyat” başlıklı önyazısıyla okuyucusunu selamlıyor.

Öykü başlıklı ilk bölümde: Hasibe Çerko, Bahtiyar Aslan, Mehmet Kahraman, Senem Gezeroğlu, Esra Demirci, Mesut Doğan, Zeynep Sati Yalçın, Sema Bayar ve Engin Elman’ın öyküleri var.

Başka Dünyaların Öyküleri bölümünün bu sayıdaki konukları; çağdaş Katar öykücülerinden Nura Muhammed Farac ile İran öykücülerinden Celâl Âl-i Ahmed.

Farac’ın Körlük adlı öyküsünü Arapçadan Mehmet Şayir, Ahmed’in Halk Çocuğu öyküsünü ise Farsçadan Şerife Yerdemir Türkçeleştirdi.

Bakış’ta Yavuz Demir, kurmacanın hâllerini yoklamayı sürdürüyor. Bu sayıdaki yazının başlığı: Şiddet(l)e Dokunan Metin Okuma ya da Mükalemesize ve Resimsize Mahkum Olmak Tecrübesi.

Alpay Doğan Yıldız’ın Fatma Barbarosoğlu’nun Hayat Teselli Olmaktır kitabı, Sercan Ceylan’ın, Handan Acar Yıldız’ın Kaybolmuş Kaderler Müzesi kitapları üzerine değerlendirmeleri ile Emin Gürdamur’un genel bir çerçevede Haldun Taner öykücülüğünü ele aldığı yazısı bu bölümün diğer yazıları. Bu bölümde bir de, Pyotr Kropotkin’in Çehov üzerine uzun bir değerlendirme yazısı var. Kropotkin’in yazısını Türkçeye Burak Ş. Çelik çevirdi.

Dergimizin diğer başlıklarından Film Öykü’de Hatice Bildirici yönetmen Frank Darabont’un Esaretin Bedeli filmini, Benim Öyküm’de Ahmet Sarı Mum adlı küçürek öykünün yazılış serüvenini, Son Okumalar’da Abdullah Harmancı Yunus Develi’nin Perde, Mehmet Aycı’nın Uçtu Ördek Viran Kaldı Bağımız, Rahşan Tekşen’in Kırk Bir Kere İstanbul, İsmail Demirel’in Maçı Kaybettik, Ercan Ata’nın Son Bisküvi kitaplarına değiniyor. Tuba Dere’nin Kahramanıma Mektuplar bölümünün bu ayki kahramanı Nazan Bekiroğlu’nun Mücellâ’sı.

Yakın Plan’da iki yazı, üç söyleşi var. Gülhan Tuba Çelik hem Zeynep Hicret’in öykü dünyasını yazdı hem de Kırmızının Çağrısı ve Çolak Hattat üzerine Zeynep Hicret’le uzun bir söyleşi gerçekleştirdi. Ali Necip Erdoğan’sa Merve Koçak Kurt’un son kitabı Oysa Rüyaydı üzerine yazdı ve ayrıca yazarıyla bir söyleşi yaptı. Merve Koçak Kurt’un bu sayıdaki ilk kitap söyleşisinin konuğu ise “durun yanlış anladınız” kitabı çerçevesinde Bülent Ayyıldız.

Öykü başlıklı ikinci bölümde şu yazarlar var: Soner Oğuz, Betül Ok, H. Neşe Koçak, Serpil Tuncer, Mustafa Uçurum, Mustafa Sarı, Şerife Durna, Segâh Gümüş, Pınar Vardar, Abdulbaki İşcan, Serpil Güler, Murat Mahya Gürses, Fatih Kasva.

Engin Elman, Sercan Ceylan, Pınar Vardar, Abdulbaki İşcan, Serpil Güler, Murat Mahya Gürses, Fatih Kasva ise dergide ürünleriyle ilk kez yer aldılar.

Yeni Kitaplar bölümünün bu ayki yazarları Mehmet Doruk Kandemir, Zeynep Tuba Öter ve Esra Demirci.

 

YORUM EKLE

banner36