Hayatın dışından hiçbir şey yazmadım

Bir Hayat Bir Hikâye söyleşisinde Hüseyi Su'nun konuğu öykücü Necati Mert idi.

Hayatın dışından hiçbir şey yazmadım

Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği "Bir Hayat Bir Hikâye" söyleşisinin konuğu öykücü Necati Mert, 30 Ekim’de Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde öykücü Hüseyin Su’nun moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte yazma serüvenini ve çalışmalarını anlattı.

Kültür sanat sezonu boyunca ayda bir gerçekleşecek “Bir Hayat Bir Hikaye” söyleşisinde her ay Türk öykücülüğüne etki eden konukları ağırlayacağını belirten Hüseyin Su, ilk programda bugüne kadar yayımlanmış beş hikaye kitabı bulunan Necati Mert’i konuk ettiğini dile getirdi. Mert ile Hece Dergisi’nde dostluklarının başladığını ifade eden Su, hikâyeciliğine dair şunları anlattı: “Necati Bey’in hikâye yazmaya başladığı 1970’li yıllar Türk edebiyatı ve hikâyeciliğinde siyasal edebiyat anlayışının ağır bastığı bir dönemdir. Bu siyasal edebiyat anlayışı şöyle ki, siyasal edebiyat içeriği olmayan edebi metinler ister şiir, ister hikâye olsun, edebiyattan kabul edilmiyor. Sol ideolojik baskının edebiyat üzerinde yoğun olduğu bir dönem. O yıllarda Yansıma gibi bir dergide yazmış olmasına rağmen ‘Necati Mert hikâyeciliği’ edebiyat dışı bu baskıdan kurtulmuş benim gördüğüm kadarıyla. Hatta bunun kendisi tarafından bilinçli bir seçim olduğunu da söylüyor. Bu bilinçli tercihi edebiyattan yana yapmış olması hem onun edebiyatın gücüne, siyasetin gücünden daha çok inanması anlamında bence çok önemli. Hem de hikâyesini dil, üslup, konu olarak gerçek sanat değeri üzerine kurması çok önemli.”

Necati Mert hikâye serüveninin başlangıcını “Hikâyeden önce hayatımda tiyatro vardı. Fakat ilk öğretmenliğim döneminde,  12 Mart’ta TCK 142. ve 312. maddelerine aykırı davranmaktan yargılanıp hapse düşüp, insana, hayata karşı güvenim azalınca tiyatroyu tamamen hayatımdan çıkardım. Doktora tezim de Haldun Taner üzerineydi. Kendisiyle görüşürdük de. Bana bir gün 'Romanın geleceği yok. İnsanlar Kadıköy’den vapura binip, köprüde inene kadar başlayıp bitirdiği bir tür arıyor, hikâye yaz' dedi. Bugüne kadar hayatın dışından bir şey yaratarak hiçbir şey yazmadım” sözleriyle anlattı.

Söyleşide Hüseyin Su, Necati Mert’in son kitabında yer alan ‘Hikâye İşte’ öyküsünü okudu. Program, Necati Mert’in dinleyicilerin sorularını cevaplamasıyla sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 11:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13