Hayal Perdesi'nin 46. sayısı çıktı

Hayal Perdesi sinema dergisinin 46. sayısı çıktı.

Hayal Perdesi'nin 46. sayısı çıktı

2015 itibariyle yayın hayatına matbu devam eden Hayal Perdesi sinema dergisinin Mayıs-Haziran 2015 tarihli 46. sayısı çıktı.

Vizyon’da Ali Atay’ın bir Rumeli hikâyesi anlattığı ilk yönetmenlik denemesi "Limonata", süper kahramanlar karmasının son filmi "Yenilmezler: Ultron Çağı" (Avengers: Age of Ultron), İran’ın ilk vampir western’i olarak sunulan "Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız" (A Girl Walks Home Alone At Night), Stüdyo Ghibli’nin son animesi "Marnie Oradayken" (Omoide no Marnie) ve 'Türk kadınının DNA’larına kodlanmış evlilik saplantısının' sebep olabileceği arızaları anlatan "Kocan Kadar Konuş" yer alıyor.

Söyleşi bölümünde ilk uzun metrajlı filmi "Toz Ruhu" ile Nesimi Yetik var. "Toz Ruhu"nda Metin isminde tek başına yaşayan ve gündeliğe giden bir temizlikçinin hikâyesini anlatan Yetik ile sohbetimiz filmin edebiyat ve sinemaya referanslarına ve karakterinin iç dünyasına dair detaylara uzanıyor.

Portre bölümünde "Kan Dökülecek" (There Will Be Blood), "The Master" gibi önemli filmlere imza atan, en son "Gizli Kusur" (Inherent Vice) filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkan yönetmen Paul Thomas Anderson, Türk Sineması Araştırmaları’nda oynadığı karakterlerle Sadri Alışık yer alıyor.

Açık Alan’da 34. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen ve İspanya’daki ekonomik krizden kesitler sunan "Sihirli Kız" (Magical Girl) iyi-kötü, akıl-duygu, tesadüf-irade gibi ikilikler bağlamında inceleniyor.

Belgesel Odası’nda En İyi Belgesel Film Oscar Ödülü’nü alan "Citizenfour", "Uzaktan Kumanda"da Diriliş-Ertuğrul isimli dizi değerlendiriliyor.

Akademi bölümünde Dr. Yalçın Lüleci dindar karakterler üzerinden oluşan din algısını ve sinemada dini temsiliyetlerin yaşanan sosyal ve siyasi değişimlere göre nasıl biçimlendiğini anlatıyor.

Kamera Arkası’nda yüzün üzerinde filmde ses post prodüksiyon süreçlerini yürüten Burak Topalakçı, bir filmin ses tasarım ve miksaj süreçlerini, ses tasarımcısının projeye hangi aşamalarda dâhil olduğunu, Türkiye’deki sektörün problemlerini dile getiriyor. Canlandırma yazılarının üçüncü bölümündeyse bir animasyon filmin yapım süreçleri sırasıyla ele alınıyor.

Kulis’te Aida Begiç’le "Balad" isimli son projesiyle ilgili kısa bir söyleşi var. Büyülü Gerçek sayfalarında ise Cihan Aktaş küreselleşme ile değişen hayatlarımızın Kim-ki Duk sinemasındaki temsillerini "Boş Ev" (Bin-Jip) filmi üzerinden tartışıyor. Kitaplık sayfalarında ise Siegfried Kracauer’in kaynak eseri "Film Teorisi" modernlik bağlamında inceleniyor.

Hayal Perdesi Sinema Dergisi

Vefa Cad. No:48 34134 Vefa/İstanbul

T + 90 212 528 22 22

F + 90 212 513 32 20

hayalperdesi@hayalperdesi.net

www.hayalperdesi.net

Yayın Tarihi: 03 Haziran 2015 Çarşamba 10:36 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 10:36
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26