Hayal Perdesi yayında

Hayal Perdesi Mayıs-Haziran 2013 tarihli 34. sayısıyla www.hayalperdesi.net adresinde yayında…

Hayal Perdesi yayında

Hayal Perdesi Mayıs-Haziran 2013 tarihli 34. sayısıyla www.hayalperdesi.net adresinde yayında… Derginin vizyon sayfalarında, Onur Ünlü’nün farklı bir dağıtım stratejisi uygulayarak gösterime çıkardığı son filmi Sen Aydınlatırsın Geceyi, Güney Kore’den Hollywood’a transfer olan Chan Wook Park’ın çarpıcı ve stilize hikâyesi Lanetli Kan (Stoker), Aida Begic’in ilk filmi Kar (Snijeg)’ın izinden gittiği ve Bosna’daki savaş sonrası durumu yansıttığı yeni çalışması Çocuklar (Djeca) ve Mahmut Fazıl Coşkun’un merakla beklenen ikinci filmi Yozgat Blues var. Derginin bu sayıdaki kapak konusu da olan filmi derginin yazarları yorumlarken, filmin yönetmeni Coşkun ve senaristi Tarık Tufan’la yapılmış bir söyleşi de Hayal Perdesi’nin yeni sayısında yer alıyor.

Türkiye’de üretilen ve yurtdışındaki pek çok festivalden ödülle dönen filmlerin vizyona girmesi, oynayacak salon bulması gittikçe zorlaşıyor. Bu durumun sinemamızda yarattığı sıkıntılara odaklanan “Türkiye’de Dağıtım Sorunu” başlıklı dosya çerçevesinde, hem yönetmenlerin görüşleri hem de Türkiye’de uzun süredir salon işletmeciliği ve dağıtımcılık yapan Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan’la yapılmış bir söyleşi bulunuyor. Gelecek sayıda da yönetmen, yapımcı ve işletmecilerin konu hakkındaki görüşleriyle devam edecek dosyaya, derginin yeni sayısından ulaşmak mümkün.

Kapak konusu ve dosyanın yanında, dergide geçtiğimiz Nisan ayında düzenlenen 32. İstanbul Film Festivali’nden öne çıkan filmlerin dergi yazarlarınca yorumlandığı Festival Günlüğü, festival için ülkemize gelen Bosnalı yönetmen Danis Tanovic ile sineması ve Sabancı Üniversitesi’nden Reyhan Tutumlu ile Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden Ömer Kavur üzerine gerçekleştirilen söyleşiler de bulunuyor. Cihan Aktaş Büyülü Gerçek isimli köşesinde “İran Sinemasında Aşk” başlıklı bir makaleyle İran sinemasına tematik bir okuma yapıyor, Keşif bölümünde Ahmet Terzioğlu sinema dünyasının nevi şahsına münhasır yönetmenlerinden Quentin Dupieux’u ele alıyor, Belgesel Odası’nda ise Filistin-İsrail sorunu üzerine çekilen Bekçiler ve 194. Devletbelgeselleriyle Slavoj Zizek’in her zamanki muzipliğiyle kitaplarındaki meseleleri tartıştığı Sapığın İdeoloji Rehberi isimli çalışması değerlendiriliyor.

Dizikritik’te Remzi Şimşek Monk uyarlaması Galip Derviş’i, Sinefil bölümünde Seda Kaya Filistinli Elya Süleyman’ın Kutsal Direniş filmini, Kısa-ca’da ise Sinan Sertel 2013 Hisar Kısa Film Seçkisi’ni tartışıyor. Kitaplık da Sema Karaca Sean Martin’in Andrei Tarkovski kitabını anlatıyor, Neden Film Seyrediyoruz’da ise ünlü oyunca Ercan Kesal sinemayla kurduğu ilişkiyi ve sinemanın dönüştürücü gücünü okurlarla paylaşıyor. İngilizce makale ve söyleşilerin yayınlandığı English Section bölümünde bu sayıda Danis Tanovic’le sineması üzerine yapılan söyleşi bulunuyor.

hayalperdesi@hayalperdesi.net

 

Elif Yediveren haber verdi

Yayın Tarihi: 26 Mayıs 2013 Pazar 23:10 Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2013, 23:10
banner25
YORUM EKLE

banner26