Hatice Tekin: 'Edebiyat ortam işidir'

TYB Konya Şubesi’nin düzenlediği programda öykücü Hatice Tekin, “Şehirler Arasında” konulu bir konferans verdi.

Hatice Tekin: 'Edebiyat ortam işidir'

TYB Konya Şubesi’nin Konya İl Halk Kütüphanesi’nde 29 Ekim’de düzenlediği programda öykücü Hatice Tekin, “Şehirler Arasında” konulu bir konferans verdi.

1966 yılında Konya’da doğan ve Konya’nın gelenek ve göreneklerine sıkı sıkıya bağlı olduğu yıllarda, geniş bir ailenin içinde büyüdüğünü ifade eden Hatice Tekin, halen İstanbul’da yaşamını sürdürdüğünü ve yaşamından edinimlerini öykülerinde kullandığını söyledi.

Edebiyatın bir ortam işi olduğunun, kendisinin meslek lisesi mezunu olmasına rağmen yazarlığı İstanbul’da şair ve yazar Ali Ural’ın atölyesinde öğrendiğinin altını çizen Tekin, yazdıkları öykülerin Kitaplık, Hece Öykü, Akademik Sayfalar, Nihayet, Edebiyat Ortamı, Post Öykü, CF, Karabatak ve Mahalle Mektebi gibi dergilerde yayınlandığını ve “Şehirler Arası” ismiyle bir kitapta toplandığını söyledi.

Üç bölümden oluşan Şehirler Arası kitabında Konya folklorunun, günümüzde kullanılmayan ama orta yaş ve üstü kişilerin hafızalarında canlılığını koruyan örf ve âdetlerin, arabaşı, bütümet, köpük gibi yöresel lezzetlerinin, yüzerlik gibi çeşitli inanışların, şivlilik gibi geleneklerin, bir sonraki neslin hiç duymadığı Konya yöresine ait pek çok deyim, söz ve türkünün yer aldığına dikkat çeken yazar Hatice Tekin, en büyük kaynağının annesi olduğunu söyledi.

TYB Konya Şubesi Başkan Vekili Prof. Dr. Hayri Erten, TYB Konya Şubesi yönetim kurulu üyeleri, yazarlar, öğrenciler ve kültürseverlerin yoğun katılımıyla gerçekleşen programda konuşmacı Hatice Tekin’e günü anısına katılım belgesini TYB Konya Şube Başkan Vekili Prof. Dr. Hayri Erten ve Turizm Derneği Başkanı Seyit Küçükbezirci takdim etti. Yazar, program sonunda okuyucularına kitap imzaladı.

Yayın Tarihi: 31 Ekim 2016 Pazartesi 10:23 Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 10:23
banner25
YORUM EKLE

banner26