banner17

Hatay Günleri İstanbul'da devam ediyor

İstanbul'un en renkli etkinliklerinden biri olarak bilinen Hatay Günleri Festival havasında devam ediyor. Maltepe Etkinlik alanında önceki gün açılışı yapılan Hatay Günleri, haftasonu tatili ile birlikte daha da canlandı.

Hatay Günleri İstanbul'da devam ediyor

İlk gün on binlerce vatandaşın akın ettiği Hatay Günleri'nin açılışına Medeniyetler Korosu'nun verdiği konser damgasını vurdu. Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen konsere Avrupa Birliği eski bakanı Egemen Bağış, TURKCEL Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Hatay'ın üretim ve sanayi gücünü, turizm potansiyelini İstanbul'a taşıyan Hatay İş Adamları ve Bürorkatları Derneği Başkanı İbrahim Güder önemli mesajlar verdi. Hatay'ın sanayi, ticaret ve turizmde İstanbul'un potansiyeline sahip olduğunu belirterek "Biz bu potansiyeli tüm dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Ama önce kendi vatandaşlarımıza Hatay'a tanıtmalıyız. Hatay binlerce yıldır, tarihin kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, arkeolojik açıdan son derece zengin bir şehir. Hatay Günleri ile sadece mutfak kültürümüzü, lezzetli yemeklerimizi tatlılarımızı değil, üretim ve sanayi gücümüzü de İstanbul'a taşıdık" dedi.

Türkiye'nin Akdeniz üstünden dünyaya açılan kapısının Hatay olabileceğini belirten Güder şunları söyledi; "Bizim verimli topraklarımız, becerikli üreticilerimiz, sanayii altyapımız, demir çelik üretimi, filtre üretimi gibi dünya çapında faaliyet gösteren fabrikalarımız var. Ayakkabı üretiminde Türkiye'nin en büyüğüyüz. Ortadoğu'da tüm Arap ülkelerine ve Afrika pazarlarına hitap edecek en önemli ulaşım koridoru üzerindeyiz. Ekonomiye yön veren politikacılarımız Hatay'ın bu potansiyelini harekete geçirecek kararlar almalı. Singapur, Tokyo, Dubai, Milano gibi şehirlerden fazlamız var, eksiğimiz yok. Biz Hatay Günleri'nde bu mevcut potansiyelimizi ısrarla anlatıyoruz. Hatay Suriye'deki savaşın en ağır yükünü çeken şehirlerimizin başında geliyor.Biliyorsunuz 2011 yılında Suriye'de çıkan iç savaş, dünyadaki gelişmeler. Türkiye üzerine oynanan oyunlar ekonomide daralmalara neden oldu. Hatay bundan çok etkilendi. Bugün her evde en az bir iki işsiz var. Bu durum bizim yüreğimizi acıtıyor. Bunu bir nebze olsun azaltmak lazım. Bunun en kestirme yollarından bir tanesi Hatay'ın tanıtımını yapmaktan geçiyor. Hatay'ın en kısa sürede serbest bölge ilan edilmesi lazım. Bölgenin yakın geleceği, Türkiye'nin konjektürel durumu ve ekonomik gücü bunu kaçınılmaz hale getiriyor. Ekonomi yönetimi Hatay'ın serbest bölge olmasını mutlaka değerlendirmesini talep ediyoruz." 

Kaynak: Star Haber

banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20