Hasan Sağındık'tan 3 Asım açılımı!

Asımın Nesli Derneği, Adana’da Çanakkale şehitlerini andı.

Hasan Sağındık'tan 3 Asım açılımı!

 

Düzenlediği faaliyetlerle Adana'daki kültür ortamına ciddi katkılarda bulunan Asımın Nesli Derneği son olarak Çanakkale Şehidlerini Anma ve Gençlik Gecesi adlı bir organizasyona imza attı. Ekranda akan slayt “kendinizi anlamaya hoş geldiniz” manifestosuyla “Asımın nesli sizsiniz” der gibiydi ta programın başında davetlilere… Hacı Mehmet Tanç’ın Kur’an tilaveti bu neslin her işine Kur’an’la başlaması gerektiğine bir göndermeydi sanki!Asımın Nesli Derneği

Çanakkale ile yurdumuza gelen bahar

İlkokul öğrencisi minik Zeynep Ela Bahar'ın büyük bir heyecan ile okuduğu İstiklal Marşını ayakta alkışlarken içimizde çiçekler açmıştı. “Bu bahar başka bir bahar olacak” dedik içimizden. Daha sonra Asımın Nesli Derneği’ni temsilen başkan Av. Hüseyin Turgut Bahar çıktı sahneye:

"Bu güzel Pazar akşamında yapılabilecek birçok aktivite varken, Çanakkale ruhunu yeniden hatırlamak adına buralara kadar teşrif eden siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyor ve hoşgeldiniz diyorum. Burada uzun uzadıya Çanakkale'yi anlatacak değilim. Çünkü aramızda bu konunun üstatları bulunmakta ve birazdan sahneye gelip bu ruhu bizlerle paylaşacaklar. Asımın Nesli Derneği olarak bizler Mehmet Akif'in bıraktığı mirasın hakkını vermek, bilinçli, özgüvenli, memleketini ve milletinin değerlerini özümsemiş münevver bir geçliğin yetişmesi adına çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz." dedi. Bahar, konuşmasında son olarak "Bedir'den Çanakkale'ye, Çanakkale'den de günümüze Asımın Nesli olarak duyarsızlığa, körlüğe, aymazlığa, atalete, ırkçılığa, mezhepçiliğe ve tek dişi kalmış canavarın oyunlarına karşı müteyakkız duruşumuzu muhafaza ediyoruz." dedi.

Asımın nesli geliyor!

"Bedir'den Çanakkale'ye Asımın Nesli kimdir” sorusunun cevabını Hüseyin Acarlar’ın konuşmasında bulacaktık: "Eğer Bedir’de Müslümanlar yenilseydi başkent Medine düşecekti. Peygamberin duasına icabet ederek Allah melekleri yardıma gönderiyordu. Eğer Müslümanların yaşadığı bütün yerler işgal edilip İslam’ın şehri ve kalesi durumuna gelmiş İstanbul düşerse ne olacaktı düşünün. Bismarck İstanbul hariç, şu anki Anadolu'nun Türklerin vatanı olmasını istemiştir. Türkler İstanbul'u ele geçirince orta çağ sona erdi. Türkler İstanbul'u alınca yaşanabilir her yeri almış oldular. Diğer yerler taşra konumuna düşmüştür. Çocuk sahabe Umeyr’in sembolüdür Çanakkale’de Kınalı Ali."

Acarlar hilalin ebcet karşılığının 66 olduğunu, bunun da geleneğimizde Allah anlamına geldiğini, “bir hilal uğruna Ya Rab ne güneşler batıyor!” dizesindeki hilalin bu şekilde anlaşıldığında Akif’in anlaşılabileceğinin altını çizdi. Acarlar’ın duygusal konuşmasında Akif’in evlatlarına ve kendisine yapılan zulümlerden örnekleri dinleyiciler gözyaşlarıyla dinledi.

Yunus Çoban’ın ezgileriyle ferahlayan salon, kurucu başkan Turgay Başboğa'nın “Akif'e Sesleniş” şiirini okumasıyla yeniden ayaklandı. Çanakkale araştırmacısı ve sosyolog Osman Arslan'ın duygusal Hasan Sağındıkkonuşmasıyla Çanakkale’den geçer gibi oldu ruhumuz,  bedenimiz… "Biz Çanakkale'de Türkler ile değil, Allah ile savaştık ve kaybettik" diyen İngiliz subayla burun buruna geldi cesaret dolu bakışlarımız bir an.

Hasan Sağındık'tan 3 Asım açılımı

"Tarihte üç Asım var. İlki az önce Hüseyin Bey’in işaret ettiği Asım Bin Sabit r.a, diğeri tahsil için Avrupa'ya giden fakat Çanakkale savaşının çıktığını öğrenince tahsilini bırakıp cepheye koşan ve Mehmet Akif'in de Safahat’ında anlattığı Köse İmam'ın oğlu Asım ki bu Asım hem bedenen kuvvetli ve hem de ilim irfan yüklü bir aydın olması hasebi ile Akif'in idealindeki genç olarak karşımıza çıkmaktadır. Üçüncü Asım ise aslında Asım'ın kelime anlamında yatmaktadır. Bilindiği gibi Asım, kendisini günahlardan koruyan ve sakındıran anlamına gelmektedir. Bu yönü ile Asımın Nesli vurgusu bir dernek için olabilecek en iyi isim olmuş Tebrik ediyorum." diyerek sözlerine başlayan Hasan Sağındık yüreğimize dokunan ezgileriyle geceyi taçlandırdı.

 

Hacı Ali Doğan Adana’dan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2012, 11:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13