Hasan El Benna yâd edilecek

Mısırlı mütefekkir Hasan El Benna 22 Mart Perşembe günü Erzurum'da yapılacak bir toplantıda anılacak.

Hasan El Benna yâd edilecek

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde 22 Mart tarihinde düzenlenecek “Ebedi Gençlik Yolunda Hasan El Benna” konulu konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve Prof. Dr. Mustafa Ağırman katılacak.

Genç Dergi, Genç Gönüllüler Sivil Toplum Örgütü ve Ur dergisi tarafından organize edilecek programda, şehit Hasan El Benna Erzurum'da ilk kez anılacak.

Hasan El Benna Kimdir?

Hasan El Benna 1928 yılında bir İngiliz kampında çalışan altı kişiyle birlikte İslam’ın ilkelerine dönüşü amaçlayan "Müslüman Kardeşler" (İhvan-ı Müslimin) teşkilatını kurdu. 2. Dünya Savaşı başladığında çok sayıda öğrenci, devlet memuru ve işçi, Müslüman Kardeşler’e üyeydi ve örgüt, Mısır toplumunun bütün kesimlerini temsil eden bir önemli siyasi güç olmuştu.

Teşkilat üyelerinin birçoğu hükümetin milli menfaatlere ihanet ettiği görüşündeydi. Hasan el-Benna ise bir süre daha hükümeti destekleme taktiğine bağlı kalmaya çalıştı. Ama gerek kendisi, gerekse örgüt üyeleri yönetim açısından tehlikeli olmaya başlamıştı. Savaşı izleyen kargaşa ortamında el-Benna’nın sözünü geçiremediği örgüt üyelerinin adları, başta Başbakan en-Nukraşi’nin öldürülmesi olmak üzere bir dizi suikast olayına karıştı.

Hasan el-Benna Şubat 1949'da uğradığı suikast sonucunda Kahire’de şehit edildi.

 

Yüsra Dal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 21:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13