'Harflerin Sanata Yansıması' sergisi Beyoğlu'nda açıldı

Demet Sabancı Çetindoğan ve eşi Cengiz Çetindoğan'ın 1997 yılından bu yana bir araya getirerek oluşturdukları hat koleksiyonu; 'Harflerin Sanata Yansıması' isimli sergi ile sanatseverlerle paylaşılıyor.

'Harflerin Sanata Yansıması' sergisi Beyoğlu'nda açıldı

Beyoğlu Belediyesi; 1879'da yapılan belediyesi binasını, geçtiğimiz yıllarda ilk defa restore ederek binanın giriş katına mütevazı bir sanat galerisi ilave etti. Ve bugüne kadar birçok nadide koleksiyonu sanatseverlerle buluşturdu. Sergilenmesi zor veya her zaman görülme imkânı olmayan eserler, eşsiz koleksiyonlar, geleneksel sanatların yanı sıra modern sanatların seçkin örnekleri sanatseverlerin ilgisine sunuldu.   

Beyoğlu Sanat Galerisi, bugünlerde Hat sanatımızın nadide koleksiyonlarından birini sergiliyor. DEMSA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve eşi Cengiz Çetindoğan'ın 1997 yılından bu yana bir araya getirerek oluşturdukları hat koleksiyonu; “Harflerin Sanata Yansıması” isimli sergi ile sanatseverlerle paylaşılıyor.

Küratörlüğünü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim üyeleri Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Gündüz ve Prof.Dr. Faruk Taşkale’nin yaptığı sergide 20 yıllık koleksiyonculuk tutkusu ile meydana getirilen seçki ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Serginin sahiplerinden Demet Çetindoğan, koleksiyonlarını yaklaşık 20 yıl önce oluşturmaya başladıklarını belirterek, “Bugün ilk kez koleksiyonumuzun bir bölümünü sergiliyoruz. Aslında çok geniş bir koleksiyona sahibiz ama yaklaşık 16. yüzyıl ve 20. yüzyıl arasında oluşan değerli bir bölümünü bugün İstanbul’daki sanatseverlerle Beyoğlu Belediyesi’nde, bu güzel sanat galerisinde paylaşmış oluyoruz.” dedi.

Sultan III. Selim imzalı bir tuğra da sergileniyor

Sergi; Şeyh Hamdullah, Derviş Ali, Hâfız Osman, Mehmet Esat Yesari, Kazasker Mustafa İzzet, Mehmed Şefik Bey,  Eğrikapılı, Mehmed Rasim, Mahmud Celaleddin, Muhsinzade Abdullah, Yahya Hilmi, Haci Arif Efendi, Sami Efendi, Mehmed Hulusi Efendi, Mehmed Emin Yazıcı, Kamil Akdik, Macid Ayral, Halim Özyazıcı, Hamit Aytaç gibi Türk hat sanatına yön vermiş pek çok hattatın itina ile yazdığı 40'ın üzerinde levha, Hilye-i Şerife, Kur'an-ı Kerim ve murakkaayı ihtiva etmektedir. Ayrıca etkinlikte Sultan III. Selim imzalı bir tuğra da sergilenmektedir.

Sergi açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Hat sanatımızın yaşaması, ilgi görmesi ve gelecek nesillere aktarılması çok önemli. Bizim için bu eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturmak, güzelliğin bir parçası olmak anlamına geliyor” diyerek önemli bir misyonun altını çizdi.

Siz de bu güzelliklerin bir parçası olmak istiyor, koleksiyon kitaplarında veya müzayede kataloglarında görebileceğimiz bazı eserleri yakından görmeyi, birçok hattatın eşliğinde hat sanatının ruha verdiği huzurla sanat tarihimizde kısa da olsa tarihsel yolculuğa çıkmayı düşünüyorsanız, “Harflerin Sanata Yansıması” isimli sergiyi kaçırmayın deriz.

Sergi, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda 24 Şubat 2017 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Adres: Şahkulu Mah. Meşrutiyet Cad. No : 121 Şişhane / Beyoğlu

 

Ercan Babacan

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2017, 17:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26