Harem bir kız okulu mudur?

Yavuz Bahadıroğlu ve Can Alp Güvenç 25 Kasım Cuma günü çok güncel bir konu üzerinde konuşacaklar: Osmanlı Sarayında Harem Hayatı, Kanuni ve Hürrem Sultan.

Harem bir kız okulu mudur?

Yavuz Bahadıroğlu’nun moderatörlük yapacağı, Can Alp Güvenç’in konuk olarak katılacağı programla çok güncel sorulara cevaplar aranacak. Program, 25 Kasım Cuma günü saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür Merkezinde gerçekleşecek.

Osmanlı Sarayında dini hayattan, harem hayatına, padişahların özel yaşantısından, kadın sultanların hayır eserlerine kadar tüm ayrıntılar Kanuni ve Hürrem Sultan ekseninde anlatılacak.

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’a gerçekten âşık mıydı, yoksa devleti ele geçirmek için âşık rolü mü yapmıştır? Birbirlerine yazdıkları mektuplar ve şiirler. Harem nedir, hangi ihtiyaçtan doğmuştur, harem hayatı bazı romanlarda ve dizilerde anlatıldığı gibi midir? Harem bir entrika merkezi midir yoksa bir “Kız Okulu” mudur? Şehzade Mustafa Bey, Hürrem Sultan’ın entrikalarından dolayı mı öldürülmüştür? Padişahlar neden cariyelerle evlenmişlerdir? Romanların ve dizi filmlerin tarihi gerçeklerle ilgisi ne ölçüdedir? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız programa katılmanızı tavsiye ederiz.

 

Meryem Uçar haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Kasım 2011 Perşembe 19:54 Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2011, 00:28
banner25
YORUM EKLE

banner26