Hanzala yüzünü dönsün diye!

Naci Ali anısına uluslararası bir karikatür yarışması düzenleniyor.

Hanzala yüzünü dönsün diye!

Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği ve Homur Mizah ve Karikatür Grubu, Naci Ali anısına uluslararası bir karikatür yarışması düzenliyor. Son katılım tarihi 22 Kasım 2010. KatılımHanzala koşulları, ödüller, seçici kurul şöyle:

Katılım koşulları

* Bu yarışma Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği ile HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu tarafından düzenlenmektedir.

* Yarışmaya son katılım tarihi 22 Kasım 2010 Pazartesi günüdür. Postayla yapılan gönderimlerde postaya veriliş tarihi, son teslim günü olan 22 Kasım 2010 tarihi olmalıdır. Bunun yanı sıra jürinin toplanma tarihine kadar gönderilecek tüm eserler değerlendirmeye alınacaktır. Postadan kaynaklı gecikmelerden ise yarışma organizasyonu sorumlu değildir.

* Yarışmaya katılım orijinal karikatürle olmalıdır. Karikatürlerin bilgisayar çıktısı olarak gönderilmesi halinde orijinal imzalı (ıslak imzalı) olması gerekmektedir.

* Yarışmaya katılacak eserler A4 (21 x 29,7 cm) veya A3 (29,7 x 42 cm) boyutunda olmalıdır. Yarışmaya internet üzerinden gönderilecek eserlerin çözünürlüğü ise 300 dpi olmalıdır.

* Gönderilen karikatürlerin herhangi bir yerde yayımlanmış olması yarışmaya engel değildir; yalnız başka yarışmalarda ödül almamış olması gerekmektedir. Yarışmacı yarışmaya en fazla 3 eserle katılabilir.

Naci Ali ve Hanzala* Yarışma tüm dünya çizerlerine açıktır; ayrıca 10-13 ve 14-17 yaş arasındaki iki çizere HANZALA TAŞ GENERAL ÖDÜLÜ verilecektir.

* Yarışmaya posta yoluyla katılımlarda eserler Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği, Hüseyin Ağa Mah. Dudu Odalar Sok. No:10 Kat:3 Beyoğlu/İSTANBUL/TÜRKİYE adresine; internet yoluyla katılımlarda ise hanzalakarikatur@gmail.com adresine gönderilmelidir. (Bilgi için: homur.blogspot.com; bizimhanzala.blogspot.com- İrtibat için: hanzalailetisim@gmail.com)

* Yarışmaya posta yoluyla gönderilecek eserlerin postada herhangi bir zarar görmesinden yarışma organizasyonu sorumlu değildir. Yarışmaya posta yoluyla katılacak yarışmacılar ayrıca eserlerinin arka yüzüne isim, soyisim, doğum tarihi, adres, telefon numarası ve e-posta adresi bilgilerini yazmalıdırlar.

* Yarışmacılar, katılım formunu eksiksiz doldurup imzalayarak eserleriyle birlikte göndermelidirler. Eserlerini internet üzerinden gönderecek olanların mutlaka imzalı katılım formlarını yukarıda belirtilen katılım adresine göndermeleri gerekmektedir.

* Katılımcı, katılım formunu doldurmakla, yarışmaya katılacağı karikatür(ler) üzerinde haiz olduğu ve FSEK'nun (Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu) 21 – 25. maddesi hükümlerince tanımlanan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarını, bunların 3. kişilere devir haklarını da kapsar şekilde herhangi bir yer, süre ve sayı kısıtlaması olmaksızın Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği'ne devrettiğini; Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği’nin söz konusu karikatürü/karikatürleri sergilemek, arşivinde tutmak, internet ortamında ve sair şekillerde yayımlamak suretiyle ve bunlarla sınırlı olmaksızın dilediği her şekilde kullanmasına muvafakatinin olduğunu peşinen beyan ve kabul eder. Aynı şekilde karikatürleri HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu’nun da dilediği şekilde kullanmasını kabul eder.

Ödüller

Yarışma sonunda bir karikatüre NACİ El-ALİ BÜYÜK ÖDÜLÜ verilecektir.

Bunun dışında eşdeğerde dört adet BAŞARI ÖDÜLÜ bulunmaktadır. Bunlar;

* HANZALA TOPRAK ÖDÜLÜ

* HANZALA ÖZGÜRLÜK ÖDÜLÜ

* HANZALA İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ

* HANZALA İNTİFADA ÖDÜLÜ’dür.

Ayrıca yaşları 10-13 ve 14-17 arasında iki çizere HANZALA TAŞ GENERAL ÖDÜLÜ verilecektir.

Yarışmada Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği ile HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu’nun vereceği özel ödüllerin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşların ödülleri de olacaktır.

Seçici kurul ve sonuçların duyurulması

* Seçici kurul daha sonra ilan edilecektir.

* Seçici kurul 27 Kasım 2010 Cumartesi günü toplanacaktır.

* Yarışma sonuçları 28 Kasım 2010 Pazar günü açıklanacaktır.

* Ödül töreni 11 Aralık 2010 Cumartesi günü İstanbul’da yapılacaktır. Tören herkese açık olup, büyük ödül, başarı ödülleri ve Hanzala Taş General ödüllerini kazananlar üç günlük konaklama Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği’ne (FHDD) ait olmak üzere törene katılabilirler.

Yarışma sonrası

* Yarışmaya katılan eserler arasından jürinin seçeceği karikatürlerin yer aldığı bir albüm hazırlanacak ve çalışmada eseri bulunanlara gönderilecektir. Ayrıca yarışmaya katılan eserlerden oluşan gezici bir sergi düzenlenip İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Zonguldak ve Antakya başta olmak üzere Ortadoğu ve dünyanın bazı şehir ve merkezlerinde de sergilenecektir. Yarışmaya katılan karikatürcülerle yarışma sonrasında da bilgi alışverişi devam edecek, yapılacak sergilerden karikatürcüler haberdar edilecektir.

* Yarışmaya gönderilen karikatürler iade edilmeyecek, kitaplaştırılıp sergilendikten sonra Karikatürcüler Derneği’nin sorumluluğu altında Karikatür ve Mizah Müzesi’nde korunacaktır.

* Karikatürcülerin Türkiye’deki tek meslek örgütü Karikatürcüler Derneği de yarışmayı desteklemektedir.

Yarışmaya katılım formu şu linkte:

http://www.filistindayanisma.org/karikatur/

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2010, 10:49
YORUM EKLE

banner19