Hanedan türbelerindeki puşideler yenileniyor

Osmanlı Hanedanı’na ait türbelerdeki Maraş işi puşidelerin yenilenmesine yönelik yürütülen Puşide Projesi’nin sergi ve tanıtımı Beykoz Mecidiye Kasrı’nda gerçekleştirildi.

Hanedan türbelerindeki puşideler yenileniyor

Cumhurbaşkanlığı himayesinde İstanbul Türbeler Müze Müdürlüğü’ne bağlı Osmanlı Hanedanı’na ait türbelerdeki Maraş işi puşidelerin yenilenmesine yönelik yürütülen Puşide Projesi’nin sergi ve tanıtımı, 16 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla Beykoz Mecidiye Kasrı’nda gerçekleştirildi.

İstanbul’daki hanedan üyelerine ait türbe örtülerinin yenilenmesi amacıyla İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TÜRÇEK, Türbeler Müze Müdürlüğü’nün iş birliği ile Cumhurbaşkanlığının himayesinde birleşen Puşide Projesi’yle kültür ve sanat tarihimize çok büyük bir miras bırakılıyor.

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün koordinasyonunda Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İzmir, İstanbul, Kayseri, Kütahya, Samsun, Trabzon Olgunlaşma Enstitüleri tarafından tamamen elde üretimleri yapılan puşideler uzun bir hazırlık ve yapım sürecinden geçiyor. Proje kapsamında İstanbul’da bulunan Osmanlı hanedanına ait 23 türbedeki 158 sanduka örtüsünün (puşide) yenilenmesi planlanıyor.,

Etkinlikte Emine Erdoğan, "Bu proje, tarihi değerlerimize sahip çıkmanın bir ifadesidir." değerlendirmesinde bulunurken, projeye katkı sağlayan tüm kurumları ve emek veren tüm sanatçıları tebrik etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da insanın kültürün en temel değeri olduğunu belirtirken, "Kültürümüzün en temel değeri insandır. İnsan değerlidir. Eşrefi mahlukattır. Allah'ın yeryüzündeki halifesidir. Her hali ile hürmete layıktır. Bu anlayışın bir neticesi olarak, insan da insanın ürettiği de el emeği de insandan geriye kalan da değerlidir. Puşide geleneği, insana verilen değerin, duyulan saygının, gösterilen hürmetin bir göstergesidir." diye konuştu.

Programda, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Yusuf Gürlek, Proje Koordinatörü ve Çini Sanatkarı Ayşe Özkan da konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan'a Maraş işi seccade hediye edildi. Erdoğan ve Yılmaz, etkinlik sonunda 10 eserden oluşan sergiyi gezdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2017, 11:39
banner12
YORUM EKLE

banner19