"Halılı han" fotoğraf tutkunlarının gözde mekanı oldu

Nevşehir'in Göreme beldesinde restore edilerek halı mağazasına dönüştürülen 450 yıllık tarihi han, turistlerin uğrak mekanı haline geldi.

"Halılı han" fotoğraf tutkunlarının gözde mekanı oldu

Duvar ve tabanı tamamen eski dokuma halılarla kaplanan han, sosyal medyada fotoğraf paylaşmak isteyenlerin tercih ettiği yerler arasında.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesine giden turistler, ziyaret ettikleri mağazada hem Anadolu motifleriyle süslü halı alabiliyor hem de renk renk, desen desen dokuma halılar arasında objektiflere poz veriyor.

Halıların arasında fotoğraf çektiren Çinli turistlerden James Zhan, arkadaşıyla Kapadokya'nın doğal güzelliklerine hayran kaldığını belirtti.

Turistlerin ilgisi büyük

Dokuma halı almak ve fotoğraf çektirmek amacıyla halı mağazasına gittiğini anlatan Zhan, "Kapadokya'nın çok güzel olduğunu biliyordum ve arkadaşımla birlikte gelmeye karar verdik. Burada sıcak hava balon turuna katıldık. Sosyal medyadan fotoğraflarını gördüğüm bu halı mağazasına gelerek biz de fotoğraf çektirmek istedik. Burası çok güzel bir yer" dedi.

Mağaza yetkilileri ilgiden memnun

Turistlere dokuma halı satışı da yapılan mağazanın sahibi Serkan İkman, halı almak ve fotoğraf çektirmek için daha çok Uzak Doğulu turistlerin mağazaya ilgi gösterdiğini aktardı. 

"Buraya gelen müşterilere, etnik değeri olan dokuma halı ve kilimleri tanıtarak satışını yapıyoruz" diyen İkman, şunları söyledi:

"Günümüzde sosyal medyanın faydasını görüyoruz. Özellikle Çinliler başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen konuklar fotoğraflarını paylaştıkça mağazamız daha çok ilgi görüyor. Çin’deki bir televizyon kanalında da mağazamızın görüntülerine yer verilmişti, bu da bize mutluluk veriyor. Burası 450 yıllık eski bir han, o dönemde yol üzerinde gelip giden insanlar burada konaklarmış. Göreme'nin en eski yapılarından birisi. Uzun süredir de halı mağazası olarak kullanılıyor."

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 21 Aralık 2018 Cuma 03:00
banner25
YORUM EKLE

banner26