Haksöz dergisinin 320. sayısı çıktı

Haksöz dergisinin Kasım 2017 tarihli 320. sayısının kapak konusu 'Yerlilik ve Millilik' meselesine ayrıldı.

Haksöz dergisinin 320. sayısı çıktı

Haksöz dergisi, Kasım 2017 tarihli 320. sayısıyla okurlarının karşısına çıktı. Derginin bu ayki kapak konusu “Yerlilik ve Millilik” meselesine ayrıldı. Konuyla ilgili dergide bir soruşturmaya yer veriliyor.

“Nevzuhur Bir Kriter Olarak Yerlilik ve Millilik” manşetiyle çıkan dergi; İdlib’deki askerî intikal hakkında bir değerlendirme ile başlıyor. Gündem’de Türkiye’nin değişen dış politikası analiz ediliyor.

Dergide bu ay kapak konusu Musa Üzer ve Rıdvan Kaya tarafından değerlendiriliyor. Musa Üzer, yerliliğin ne olduğunu, köklerini, milliyetçi-muhafazakâr dindarların yerli-milli duruşunu, yerlilik-İslamcılık çatışmasını irdelerken Rıdvan Kaya, kuşatıcı ve dönüştürücü bir olgu olarak milliyetçiliği, dindarlarda baş gösteren milliyetçi savrulmayı, yerlilik ve milliliğin yeni bir sadakat kıstası olarak ortaya çıkmasını analiz ediyor.

Konuyla ilgili bir de soruşturmaya yer veriliyor. Abdullah Yıldız, Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Celal Sancar, Nurcan Büyük, Selahaddin Eş Çakırgil, Serdar Bülent Yılmaz ve Süleyman Arslantaş, "yerlilik ve millilik" hakkındaki kanaatlerini dergi okuyucusuyla paylaşıyorlar.

Mehmet Hasip Yokuş Kürt Devleti referandumunu ve bu sürecin kazanan ve kaybedenlerini ele aldığı yazısında Türkiye’nin çelişkilerle dolu Irak siyasetini de analiz ediyor.

Dergide Hamas ile Ramallah’taki hükümet arasında Gazze’nin kontrolü hakkında varılan mutabakat ve Filistin’in geleceği hakkında Ahmet Varol ile bir röportaj yer alıyor.

Hamza Türkmen, Siyonizm ve Yahudi ulusçuluğunun köklerini tahlil ettiği yazısında Kudüs’ün özgürlüğü sorununu da gündemleştiriyor.

Dergide İran’ın Suriye’yi nasıl yönlendirdiği, Suriye milli takımının Dünya Kupası hikâyesi ve Esed rejiminin tecavüzü nasıl bir savaş yöntemi olarak kullandığına dair üç çeviri yazıya yer veriliyor.

Yusuf Yargın, aile ve hassaten çocuk eğitimi konusunda çeldirici algıları işlediği yazısında Resullullah (s)’in hayatından örneklerle konuya dair yaklaşımını paylaşıyor.

Kültür-Sanat ve edebiyat sayfalarında Mustafa Yılmaz ve Bünyamin Doğruer birer şiir ile yer alırken Erkam Kuşçu yeni kitap haberlerine devam ediyor. Osman Sevim ise Aliya üzerine bir deneme ile dergideki yerini alıyor.

İrtibat:

0212 524 10 28

haksozdergisi @ gmail.com

Yayın Tarihi: 03 Kasım 2017 Cuma 10:39 Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 10:39
banner25
YORUM EKLE

banner26