Hakan Aysev: Bugünleri Özümüze Dönerek Atlatacağız

Sanat dünyasından önemli isimler, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik açıklama ve yaptırımlarına tepki gösteriyor.

Hakan Aysev: Bugünleri Özümüze Dönerek Atlatacağız

Opera sanatçısı, tenor Hakan Aysev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde Türk lirası karşısında ABD doları, avro ve sterlinin değer kazanmasının bir oyun olduğunu belirtti. Dünyanın 21. yüzyıla iyi girmediğini dile getiren Aysev, "Ülkemizde de örneklerini görüyoruz. Terör saldırıları, ekonomide yaşanan saldırılar ve son döviz kurlarındaki belirgin bir şekilde oynamalar, herhalde 21. yüzyıl romantizmini ve iyi niyetliliğini bitirmek üzere yapılan oyunlar. Dünya başka bir yere doğru sürüklenmeye çalışılıyor." ifadelerini kullandı.

Aysev, yaşanan olumsuzluklara karşı güzel duygularla hareket etmenin önemine işaret ederek, şunları aktardı: "Daha insani, duyguları besleyen, temiz, dokunulmamış duygularla biz bu dünyayı sahiplenmeye çalışacağız bu kötü oyunlara karşı. Ben sadece kendi ülkem adına şu an bir problem yaşandığını düşünmüyorum. Dünya kaynıyor şu an. Dünyanın her tarafında ciddi problemler var. Bu, çeşit çeşit nedenlere bağlanabilir. Ama bundan, güzel duyguları besleyen, başta sanatla sıyrılmaya çalışacağız. Bu ülke için, kendi ülkem Türkiye için, sanat çok önemli. Halk ozanları, en kötü günlerde türküler yapmış, ağıtlar yakmış. Ölüsünde bile şarkı söylemiş bu toplum. Özellikle çok sesli müzik ülkemizi daha ileri götürebilir."

Hakan Aysev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ticareti yerli para birimleriyle yapma çağrısını desteklediğini belirterek, "Bu hiç fena olmaz. Keşke para biriminin dışında hepimiz aynı dili konuşabilsek. Yani niye ben Japon'u anlamayayım. Afrika'dan gelen bir insan Fransız'ı anlamasın. Neden herkes İngilizce konuşuyor." değerlendirmesinde bulundu.

Sanatçı kültür sanatın devamlılığının önemine vurgu yaparak, "Bugünleri bir şekilde atlatacağız ama özümüze, insanlığımıza dönerek. İnsanlığın en ucunda da müzik, sanat var." şeklinde sözlerini sürdürdü.

 

Yayın Tarihi: 15 Ağustos 2018 Çarşamba 13:52 Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 20:47
banner25
YORUM EKLE

banner26