Hadis icâzetlerini alacaklar

Her yıl Bursa’da düzenlenen ve geleneksel hâle gelen ‘Hadis İcâzet Merasimi’nin bu yıl beşincisi 26 Mayıs 2012 Cumartesi günü düzenlenecek.

Hadis icâzetlerini alacaklar

Her yıl Bursa’da düzenlenen ve geleneksel hâle gelen ‘Hadis İcâzet Merasimi’nin bu yıl beşincisi düzenlenecek. 26 Mayıs 2012 Cumartesi günü saat 13.30’da Fethiye Kültür Merkezi, İlâhiyat Fakültesi yanı, Fethiye, Nilüfer, Bursa’da düzenlenecek olan konferans ve icâzet törenine yurt içi ve yırt dışından pek çok konunun uzmanı âlim ve ilâhiyatçı iştirak edecek.

Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu’nun öncülüğünde, yıl boyunca Türkiye’nin muhtelif illerinde yapılan hadis okuma faaliyetleri neticesinde, okunması tamamlanmış temel hadis kaynaklarını okutma icâzeti, söz konusu kitapların tamamını okuyan kimselere veriyor ve icâzet alan kimseler aldıkları icâzetlerin gereği olarak yeni hadis halkaları kuruyor. Her yıl, bu hadis halkalarında Buhârî, Müslim, Ebû Dâvûd, Tirmizî, Nesâî, İbn Mâce ve Muvatta’dan hangileri okunmuşsa onların icâzetleri iştirak edenlere bir merasimle veriliyor.

Bu yıl, Bursa, İstanbul ve Çanakkale’de kurulan on bir hadis halkasında Buhârî, Nesâî ve İbn Mâce okutulmuş olup icâzet merasiminde, hak eden iştirakçilere belgeleri takdim edilecektir. Toplamda üç yüze yakın öğrencinin belge almayı hak ettiği bu dersler, her yıl eylül ayı ortalarında başlayıp mayıs ayının son haftasında bitirilmektedir.

Ayrıca “Kutlu Resûlün İzinde: O’nu ve Sözlerini Anlamak” başlıklı merâsime, Diyânet, İlâhiyat, ilim ve siyaset çevrelerinden çok sayıda kişi de iştirak edip, Allah Resûlü’nün hadislerinin ve sünnetin insanlık ve toplum açısından önemine vurgu yapan konuşmalar yapıyor. Dr. Hikmet Atan’ın sunumu ile gerçekleşecek olan yarınki programda, Doç. Dr. Mehmet Emin Maşalı Kur’ân-ı Kerîm okuyacak, Bursa Milletvekili Sayın Mustafa Öztürk, İlim Yayma Cemiyet Genel Başkanı Yusuf Tülün, Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, Doç. Dr. Huriye Martı, Yard. Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay, Yard. Doç. Dr. Ebubekir Sifil, Yard. Doç. Dr. Fatma Kızıl ve daha birçok konuk kısa konuşmalarla Sevgili Peygamberimiz, sünnet, hadis ve icâzetin önemine işaret eden değerlendirmelerde bulunacak.

Konuşmaların ardından bu yıl okutulmuş bulunan kitapların son hadisleri okunup, Hasan Hüseyin Dinçel’in yapacağı duanın ardından katılımcılara icâzet belgeleri verilecek.

Ayrıca bu yıl ilk defa, en kısa isnadla Sevgili Peygamberimize ulaşan bir Buhârî hadisinin (sülâsiyyâti’l-Buhârî) icâzeti de bütün konuklarımıza verilecek.

Edebiyâtımızda Sevgili Peygamberimizi sembolize eden gül ve güllü lokum dağıtımı ile icâzet programımız sona erecek.

 

Mansur Yılmaz haber verdi

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 22:47
YORUM EKLE

banner19

banner13