Hacı Hasan Efendi (k.s.) anıldı

Hacı Hasan Efendi (K.S), 4 Şubat Pazar günü Ali Ramazan Dinç Hocaefendi ve Halil İbrahim Kutlay'ın da katılımlarıyla dualarla anıldı.

Hacı Hasan Efendi (k.s.) anıldı

Anadolu Erenleri’nden Hacı Hasan Efendi (K.S), 4 Şubat Pazar günü İstanbul Mihrimah Sultan Kültür Merkezi’nde duâlarla anıldı.

Safa Vakfı ve Genç Ortam Derneği tarafından tertip edilen anma programı, Fatih Camii İmam Hatibi Esad Şahin Hoca’nın Kur’ân-ı Kerîm tilâveti ile başladı.

Ali Ramazan Dinç hocaefendi, Peygamber Efendimiz’in (sav) “Velîlerim beşeriyet çatısı altındadır, onları benden başkası tanımaz” hadîsini buyurduğunu dile getirerek, “bizlerin tanıması ancak zâhir yönleridir, iç yönlerini anlayamayız ve tanıyamayız” dedi.

Ali Ramazan Dinç Hocaefendi, Hacı Hasan Efendi için, “Ehl-i tahkik, hakîkat yolcuları Üstâzımız için şu üç kanaate varırlar: 1- Hasan Efendi evrad, ezkar verir. 2- Sohbet eder. 3- Hâlinden istifâde ile, tâbilerinin Cenâb-ı Hakk’a kavuşmasına vesîle olur.” dedi. Konuşmasında Hacı Hasan Efendi’den (ks) birçok hâtıralar nakleden Ali Ramazan Dinç Efendi; “Elli yıl kürsülerde, minberlerde, oturup kalktığı her yerde Dîn-i İslâm’ın neşrine, yayılmasına gayret gösterdi. Emr-i İlâhî’yi takvâ boyutunda götürdü. Ruhsatlarla değil, azîmetle amel ederdi. İmâm-ı Azam (ra)’ın kılı kırk yararcasına Şer’î emirleri tatbîkini görenlere, ‘o fetvâmdır, bu da takvâmdır’ düstûrunu kendisine hedef seçmiştir. ‘Helâl ve harâmın belli olduğu ortadadır. Bu ikisinin arasında insanların çoğunun helâl mı, haram mı diye şüpheye düştükleri şeyler vardır. Şüpheli şeylerden kaçınan mü’minler, dînini, ırz ve namuslarını selâmete çıkarmış olurlar.’ hadîs-i şerîf’ine muvâfık bir nezih hayat yaşadı.” dediler.

Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay da sözlerine gecenin feyizli ve bereketli geçmesini dileyerek başladı. Peygamber Efendimiz’in (sav) "Kişi sevdiği ile haşr olunacaktır, kişi kimi severse kıyâmette onunla berâber olacaktır." hadis-i şerîfini hatırlatarak; 1976’da öğrencilik yıllarında İstanbul’daki bir sohbetinde merhum Hacı Hasan Efendi’nin (ks) sohbetlerinde bulunduklarını ve bu tanışmanın Rabbimizin bir lütfu olduğunu dile getirdi. Velîlerin sohbetlerinde bulunmanın, duâlarını almanın ve yollarından gitmenin herkese nasîb olamadığını, bu nasip ile şereflenenlerin ne kadar şükretse az olacağını da sözlerine ekledi. Sözlerini merhum Hacı Hasan Efendi’ye (ks) rahmet dilekleri ve duâlar ile bitirdi.

Fatih Camii imam hatibi Esad Şahin, Laleli Camii imam hatibi Emrullah Akbaş, Laleli Camii müezzini Şaban Calayoğlu ve Beyazıd Camii müezzini Abdullah Yılmaz’ın okudukları kasîdeler gelen konuklara mânevî duygular yaşattı.

Program Fatih Camii İmam Hatibi Esad Şahin Hoca’nın Kur’ân-ı Kerîm tilâveti, Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay’ın hatim ve Afrin’de cihâd eden ordumuzun muvaffak olması için yaptığı duâ ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 16:38
banner12
YORUM EKLE

banner19