Hacı Ahmed Hilmi Efendi anıldı!

Osmanlı Devleti’nin son devresinde yetişen âlim ve evliyâdan, Hacı Ahmed Hilmi Efendi, İzmit’te düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Hacı Ahmed Hilmi Efendi anıldı!

Osmanlı Devleti’nin son devresinde yetişen âlim ve evliyâdan, İzmit Gazi Süleyman Paşa medresesi müderrislerinden, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhânevî Hazretlerinin İzmit’e görevlendirdiği halifelerinden Hacı Ahmed Hilmi Efendi, İzmit’te Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle ve yoğun bir katılımla anıldı.

Etkinlik merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin “Eski ve yeni gerçek alimleri biliniz ve bulunuz. En salahiyetli, en alim, en takvâ, en fazıl, en edip ve en kâmil kimselerin eserlerine itibar gösteriniz” beyanı çerçevesinde düzenlendi.

Fevziye Camii İmam-Hatibi Faruk Çoban’ın Kur’ân-ı Kerîm kıraatinin ve mealinin izleyicilerle paylaşılmasının ardından,  Hacı Ahmed Hilmi Efendi’nin günümüzde yaşayan torunu ve Kocaelililerin yakından tanıdığı Avukat Nuran Kortel’in yaptığı duygu dolu konuşma ile etkinliğe devam edildi.

Etkinliğin en önemli bölümü olan panel bölümünde ise; Mahmud Es’ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkanı Dr. Necdet Yılmaz’ın moderatörlüğünde, Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Doç. Dr. Hür Mahmut Yücer, Tasavvuf Tarihi Uzmanı Fatih Yıldız ve İslam Hukuku Uzmanı Necmettin Azak’ın yanısıra Tarih Araştırmaları ve bölgesel çalışmalarıyla tanınan Ahmet Nezih Galitekin, Hacı Ahmed Hilmi Efendi’nin bilinmeyen çok farklı yönlerini ortaya koydular.

Program için salon girişinde sergilenen Hacı Ahmed Hilmi Efendi’nin özel eşyalarından rahlesi, üzerine özel notlar aldığı Râmûzü’l-ehâdîs adlı eser, kendi yazdığı kitap olan Muhibbü'l-fıkh li-hıfzi’d-dîn adlı eseri, sarığı, takkesi, mendili ve mektupları katılımcılar tarafından ziyaret edildi.

 

Yüsra Dal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2012, 20:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13