Hacca gitmek gitmeklerin en güzelidir

İlim ve İrfan dergisi Ekim sayısında, dosya konusu olarak mübarek vakitlerin, haccın ve kurbanın manasını işliyor

Hacca gitmek gitmeklerin en güzelidir

İlim ve İrfan dergisi Ekim sayısında, dosya konusu olarak mübarek vakitlerin, haccın ve kurbanın manasını işliyor. Dergi, ibadetlerin ve hayatın manevi yönüne yaptığı vurgusuyla gönüllere hitap etmeye devam ediyor.

“Hac, bir mahşer tecrübesi” şiarıyla çıkan dergi, haccı manevi boyutuyla kalplerde yaşatıyor, kurbanın da Allah’a ve birbirimize yaklaşmamız için bir vesile olduğunu hatırlatıyor.

Gözümüzde de gönlümüzde de “oralar” var

Hac ve kurban merkezli oluşturulan dosya kapsamında, İbrahim Tenekeci, “Hacca Gitmek”; Prof. Dr. Ali Akpınar, “Haccı ve Kurbanı Hayatımıza Taşımak”; Hamza S. Toprak, “Hac Allah’ın Ahlakıyla Ahlaklanmaktır”; Doç. Dr. Selahaddin Yıldırım, “İnsanlık Veda Hutbesine Kulak Vermeli” ve Dr. Veysel Akkaya, “Gönlü Kâbe Bilmek” başlıklı yazılarıyla dergiye derinlik ve zenginlik katıyor.

Ünlü şair İbrahim Tenekeci, annesinin hacca gitmesinden yol çıkarak haccın bu topraklarda oluşturduğu berrak, mübarek ve engin maneviyat iklimini anlatıyor. Annesinin, pasaportun üzerindeki resmi mühürlere bakarak bile oraların heyecanını yüreğinde hissettiğini ifade ediyor.

Prof. Dr. Ali Akpınar ise, haccı ve kurbanı sadece bu ibadetleri yaptığımız mekânlarda bırakmayıp hayatımıza taşımanın önemini anlatıyor.

Dr. Veysel Akkaya ise, haccın manevi boyutlarını ve sufilerin haccını merkeze alarak oluşturmuş yazısını.

Dosya konusuyla bağlantılı olarak Kâmil Yeşil çok farklı bir hikâyeyle çıkıyor okur karşısına ve kurban olmanın bir nasip işi olduğunu vurguluyor.

Şeyh Muhammed Haznevi’nin ardından

Merhum Şeyh Muhammed Haznevi Hazretleri, 22 Ekim 2005’te aramızdan ayrıldığında ardında sağlam bir Nakşibendi-Haznevi kolu ve milyonlarca gözyaşı bıraktı. “Salih Âlimler Ümmetin En Güçlü Sütunlarıdır” başlıklı yazısında Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi babası ve şeyhi Muhammed Haznevi’yi anlatıyor.

Şeyh Muhammed Haznevi’yi anma merkezli iki yazı daha dikkat çekiyor dergide; Mazhar Salih, “Bir Mürşid-i Kâmil: Şeyh Muhammed Haznevi” ve Selim Haşimoğlu, “Şeyh Muhammed Haznevi’nin Ardından” başlıklı yazılarıyla salih bir alim ve kâmil bir mürşid olan Muhammed Haznevi’nin aziz hatırasını sevenlerinin gönlünde yeniden diriltiyor.

Derginin bu sayısında, tasavvuf sahasının önemli isimlerinden Prof. Dr. Necdet Tosun, müceddid, alim ve sufi olan İmam Rabbani Hazretlerini ve tesirlerini anlattığı bir yazısıyla yer alıyor. Nakşibendiliğin halen devam eden bir tarikat olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Necdet Tosun, başta Hindistan ve Pakistan olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde, İmam Rabbani Hazretlerinin kurduğu Nakşibenlik tarikatıyla varlığını devam ettirdiğine işaret ediyor.

Dergi bu sayısında Said Yavuz imzalı yazıyla Afrika’dan hareketle vicdanlara sesleniyor. Yazı bir vicdan sorgulamasına ve taşan bir kalbe ne kadar ihtiyacımız olduğunu hatırlatıyor.

Kemal Özer, sağlıksız kırtasiye malzemelerine dikkat çekerek anne-babaları bir kez daha uyarıyor; siz doğruyu seçtikçe çocuğunuz da bunu seçecektir.

İlim ve İrfan dergisi yeni döneminde okuruna Ailemiz eki ile sürpriz yapmıştı. Ekim sayısında da Ailemiz, sıcacık yazı ve çizgileriyle hanımların ve çocukların ellerinden düşürmeyeceği bir ek olarak dergiyle birlikte okura ulaşıyor.

 

İlim ve İrfan irtibat tel:  0 212 694 98 98

 

Ahmet Hazne haber verdi

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 10:44
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13