"Güzel" ile buluşma: "Hüsn" sergisi açıldı

Ressam Işıl Gönen’in “HÜSN” başlıklı dokuzuncu kişisel sergisi Istanbul Concept Gallery’de açıldı.

"Güzel" ile buluşma: "Hüsn" sergisi açıldı

Önceki sergilerinde “Bâb-ı Âli: Yüceler Kapısı” ve “Bâb-ı Esrar: Meryem” başlıklarıyla bireyin özvarlığına yeniden kavuşma yolculuğu üzerine üretimlerini izlediğimiz sanatçı Işıl Gönen, bu kez karşımıza ruhsallığı ile buluşmuş olandan ışıyan “güzellik” temasını ele aldığı “Hüsn” başlıklı sergisiyle çıkıyor.

“Kadim geleneğe göre birey, doğa yanıyla beşer yani beden, ruhsal yanıyla ise insan olarak adlandırılmıştır. Başlangıçta beşer olarak henüz eylemlerinden doğmamış olan ve ürettiği değerlerle varlık bulan insan, bu değerleri güzellik (hüsn) üzerinden yansıtır. İnsanın varlığındaki hakikatin, edimlerinde açığa çıkışı “güzel”dir.”

Işıl Gönen’in, Hâl Elbiseleri, Aletheia, Ehram, Maya gibi başlıklarla güzeli görmek, güzelde doğmak, güzeli doğurmak üzerine üretimlerini izleyeceğimiz HÜSN sergisi 12 Haziran’a kadar pazar-pazartesi günleri hariç, her gün Tomtom Mah. Nur-u Ziya sokakta yer alan Istanbul Concept Gallery’de izlenebilir.

Sanatçı hakkında:

İstanbul doğumlu ve MSÜ Resim Bölümü mezunu olan Işıl Gönen’in kompozisyonlarında kullandığı sembolik anlatım Jung’un “bilincin bilinçdışına keşif yolculuğu” olarak tanımladığı insanın bireyleşme, kendini keşfetme sürecinin kilometre taşlarına işaret etmektedir. Sanatçının, tuval ve kağıt dışında, deri, ipek, parşömen, metal levha gibi çeşitli yüzeyler üzerine uyguladığı yağlı boya, kumlu harç karışımları, tül, keçe, şase boyası, mürekkep, çamur gibi farklı malzemeler; icrasına hayat vereceğini düşündüğü her çeşit araç, resimlerindeki simgesel ifadeyi ve anlam bütünlüğünü kuvvetlendirir niteliktedir. Çalışmalarını İstanbul Erenköy’deki atölyesinde sürdürmekte olan sanatçının iştirak ettiği pek çok karma sergi ve hayata geçirdiği 9 kişisel sergisi bulunmaktadır.

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2022 Cumartesi 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36