Gürül gürül bir gençlik geliyor!

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Bir Şair Bir Mahir” isimli program kapsamında Esenler Şehit Türkmen Tekin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin öğrencileriyle buluştu.

Gürül gürül bir gençlik geliyor!

Şair Özgür Çoban’ın sorularına cevap veren Bıyıklı, Kültür Medeniyet dair ilgi çekici tespitlerde bulundu. 15 Temmuz şehidi Türkmen Tekin’den ismini alan okulda Türkiye’yi anlamak isteyenlerin 15 Temmuz ruhunu iyi çözümlemesini gerektiğini ifade ederek, “Çanakkale’den 15 Temmuz’a bir milleti millet yapan ruhun dipdiri durdurduğunu, Şehit Türkmen Tekin gibi kahramanlar bize en asil şekilde göstermiştir. Allah bu milletin bağrından bir gün yeniden ‘var’ olacağı ümidini almasın.” dedi ve ülkemizin daha geniş bir coğrafyaya hitap etmesinden rahatsız olduğunu belirtti. Dünya Müslümanlarının hamisi olma gayretinde olan devlet adamlarının darbelerle iktidardan indirilmek istendiğini ifade etti.

Ülkemizdeki Suriyelileri muhacir olarak nitelendiren Bıyıklı, hiç kimsenin sebepsiz yere kendi ülkesini terk etmeyeceğini küresel güçlerin kirli oyunlarıyla Suriye halkının mazlum durumuna düşürüldüğünü belirtti. Türkiye’nin ensar vatan olduğunu vurguladı. Mavi Marmara şehidi Furkan Doğan’ın da hayırla yâd edildiği söyleşinin son bölümünde öğrencilerin sorularına da cevap verildi. Bıyıklı, kültürlü bir gençliğin nasıl yetişmesi gerektiğine dair bir soruya önce kendi klasiklerimizi sonra batıyı okumalarını ve üstatlardan şiir ezberlemelerini lise yıllarında sağlam eserlerle dolmalarını donanmalarını önererek şöyle konuştu: “Hiçbir kültür emeksiz fethedilmez” diyor Cemil Meriç usta. ‘Sorumluluk hürriyeti’nin kalesine girmek için de emek harcamak gerekir. Surların dibinde ölesiye dövüşmek gerekir. Sorumluluk duygusu, insanın yaralarına, acılarına, yürek sancılarına rağmen cesaretle, dimdik, ‘klas duruş’la ayakta kalmasını sağlayan yegâne duygudur.

Kim olduğundan, hangi zemin üzerinde durduğundan sorumludur insan. Yaşadığı dünyadan sorumludur. Varlığın tadının başını döndürmesinden sorumludur. Durduğu zeminin kayganlaşmasından sorumludur. Tarihin önüne katıp sürüklediği omurgasız bir yaratık olmasından sorumludur.

Bir saat olarak tasarlanan program, öğrencilerin ilgisi sebebiyle iki saat sürdü. Bıyıklı, söyleşide Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy, Sezai Karakoç ve İsmet Özel gibi usta şairlerin şiirlerini okuyan bu nesilden çok umutlu olduğunu ifade ederek Gençlere güveniyoruz. Gürül gürül bir gençlik geliyor. Yarınlarımız daha güzel olacak dedi.

Kültüre olan ilgisi nedeniyle okul müdürü Musa Sözcü’ye teşekkür eden Mahmut Bıyıklı ezberden üstatların şiirlerini seslendiren bazı öğrencilere kitaplarını hediye etti. Yoğun ilgi gören program Bıyıklı’nın kendi yazdığı bir şiiri okumasıyla son buldu.

Yayın Tarihi: 25 Eylül 2019 Çarşamba 18:00
YORUM EKLE

banner19

banner36