Güneysu'nun yeni sayısı çıktı

Güneysu dergisi, güz ve kış sayılarını birleştirerek akışını devam ettiriyor; editörün kendi deyimiyle 'aşkla söz söylemeye devam' ediyor..

Güneysu'nun yeni sayısı çıktı

Güneysu dergisi, yerel seçimler sebebiyle iki sayıyı birleştirerek çıkmak zorunda kaldı: 107-108. sayılar bir arada…

Bu sayının şiirlerini sayfalara nakşeden şairler; Mehmet Aycı, Çağatay Telli, Mustafa Alper Taş, Ahmet Doğru, Edep Ali Yazgan, Hüseyin Gök, Mehmet Gözükara, Ahmet Sezgin ve Onur Dölek.

Güneysu uzun yıllar yüreği güzel nice yazarları bizlerle tanıştırdı ve tanıştırmaya da devam ediyor. Başka dergilerde yazısını okuduğunuz yazarların yanı sıra; ilk defa bu dergide ve bu sayıda göreceğiniz yeni kalemler de var.

Derginin ilk sayfalarında ağıtları tatlı dille buluşturan bir yazı var; Halil Atılgan’ın “O Çukurova’nın Gerçek Bülbülüydü” başlıklı, anılarla “Âşık İmamî”yi anlatan yazısı. Ardından “Akma dedi… Dedi de akmamak elde değil gardaş” diye başlayan Recep Şükrü Güngör’ün “Güneysu” diye başlayan, su gibi gizemli bir hikâyesi ile karşılaşıyorsunuz. Bir hikâyenin gizemini çözmeye uğraşırken bu kez de Ali Şanverdi “Arabada Üç Kişi” adlı hikâyesiyle bizi şaşırtıyor; güvercinlerle uğraşan kahramanın misafirlerini merak ediyoruz. Durdu Şahin, “Hasan Ejderha ile Şiir ve Şair Üzerine” adlı mülakatıyla şairle, şiir ve sanatla ilgili günümüz edebiyatı üzerine konuşuyorlar. Fahri Ayhan’ın “Hastane Odası” adlı, yaşlı anne ve babanın hayırsız evlada özlemini anlatan ibretlik bir hikâyesi de dergide yerini almış. Ayhan Sağmak, “İletişim ve Sohbet Üzerine” adlı denemesiyle iletişimde dilin kullanımı üzerinde duruyor. Mensure Kaplan, “Görsel Müze Midyat” gezi yazısıyla sizleri Midyat’ın tarihi sokaklarında gezintiye çıkarıyor. Yaşar Beçene, “Biraz da Olsa Vefa” hikâyesi ile bir işe niyetlenirken ortaya çıkan rastlantıların rüyalarla şekillenmesine değiniyor. Ahmet Doğru, “IV. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı” adlı yazısıyla Urfa’daki IV. Balıklıgöl Şiir Festivalini anlatıyor. Hemen ardından “III. Samanyolu Yağmur Şiir Günleri” adlı yazı başka bir şiir programından bahsediyor. Derginin “Osmaniyeli Şairler” köşesinde bu sefer “Veli Aba” yer alıyor.

Derginin yazmaya yeni başlayanlar için ayırdığı Fidanlık köşesi, yeni kalemlerin kendilerini tanıtmasına fırsat veriyor. Bu köşenin bu sayıdaki genç isimleri ve yazılarının başlıkları ise şöyle: Çiğdem Ecehan, “Yollar Kuşlar Mavi”; Nazife Kaşdaş, “Hatırlarım Aklıma Geldikçe Gülüştüklerimiz”; Şeyma Borazan, “Masumiyet”; Rümeysa Temurtaş, “Sadakat”; Betül Topçu, “Ürkütmeden”… Sizlere, edebiyata yeni başlamanın heyecanını cümlelerinde sunuyorlar.

Taşradan gönüllere doğru akmasını sürdürüyor Güneysu; “aşkla söz söylemeye devam” denmesi boşuna değil.

 

Mensure Kaplan haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Mayıs 2014 Salı 09:52 Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 09:52
banner25
YORUM EKLE

banner26