Güneysu dergisinin 118. sayısı çıktı

Güneysu dergisinin 118. sayısı '8. Güneysu Şiir Şöleni Özel Sayısı' olarak çıktı.

Güneysu dergisinin 118. sayısı çıktı

Güneysu dergisi 1990 yılında birincisini düzenlediği Güneysu şiir şölenlerini 1996 yılına kadar devam ettirdi. 1996 yılında 6. Şiir Şöleni ile geleneksel şölene son verdi. 11 yıl sonra iki eski Güneysu sevdalısı Musa Serin ve rahmetli Veli Aba, kişisel gayretlerle 2007 yılında 7. Güneysu Şiir Şöleni’ni düzenledi. Güneysu, bu kişisel çabalarla düzenlenen 7. Güneysu Şiir Şöleni’nden yine 11 yıl sonra bu kez dergi olarak 7 Nisan 2018’de 8. Güneysu Şiir Şöleni’ni düzenledi. Böylelikle derginin 22 yıllık ara verdiği geleneksel şiir şöleni yeniden başlamış oldu.

8. Güneysu Şiir Şöleni’nde 17 şair yer aldı: Bestami Yazgan ve Tayyib Atmaca gibi tanınmış iki eski Güneysu dergisi şairinin yanı sıra Fatma Aksu, Bahadır Erdem Bülbül, Ahmet Doğru, Onur Dölek, Hayrettin Durmuş, Yusuf Dursun, Selma Erdem Durmuş, Mehmet Gözükara, Mehmet Ali Kalkan, Ayşe Melek Kaynar, Celalettin Kurt, Seyfi Metin, Ali Parlak, Ercan Sağlam ve Ahmet Yılmaz, şiirseverlere kendi sesleriyle şiirlerini fon müziği eşliğinde okudular. Böylelikle 22 yıllık bir özlem giderilmiş, 7’de bırakılan bir gelenek başlatılmış oldu.

Güneysu, yeni çıkan 118. sayısını 8. Güneysu Şiir Şöleni sebebiyle, “Şölen Özel Sayısı” olarak çıkardı. Şölene katılmayı düşünen 19 şairin fotoğrafları, biyografileri ve şiirlerinin yer aldığı dergide, şölen dışında şiirleri yer alan şairler şöyle: Lale İsmayıl, Mahmut Topbaşlı, Mustafa Işık, Kadir Altun, Hüseyin Çoban, Ayhan Aslan, Zülayha Özbay Bilgiç ve Ömer Faruk İpek.

Dergide Ahmet Doğru, “Türk Edebiyatında Ramazan” yazısıyla Türk edebiyatında, özellikle de şiirde Ramazan ayının etkilerini değerlendirdi. İlkay Coşkun, “Yanlış Yanağı Öpmek” yazısıyla zamanın çabukluğu içerisinde aradığı mutluluk serüvenine değindi. Mustafa İyi, “Toplumların Mevcudiyet Vasıtları: Kültür ve Dil” yazısında dil ve kültürün iç içe oluşunu ele aldı. Hilmi Nadir Kocabozdoğan, “Valiz” hikâyesinde bir valizin neler olabileceğini öyküleştirdi. Eyyüp Yıldırmış, “Aç Gözünü” hikâyesinde dede ve torunun arasındaki sevgi bağını öyküleştirdi. Ahmet Günay, “Meczup Sandım, Değilmiş” yazısıyla yaşadığı bir hatırayı dergi okurlarıyla paylaştı. Fidanlık’ta lise öğrencisi Nisa Nur Maskan, “En Güzel Anlatan” yazısıyla Mehmet Akif’in büyüklüğünü İstiklal Marşını yazarken sergilediği gayretle değerlendirdi.

“Eski sayılardan” bölümünde Olcay Yazıcı’nın bir şiiri, Osmaniyeli şairlerin tanıtıldığı bölümde de Musa Serin var.

Yayın Tarihi: 27 Nisan 2018 Cuma 18:14 Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 18:14
YORUM EKLE

banner19

banner36