Güneysu Dergisi'nin 128. sayısı çıktı

Güz 2020 128. sayıyla Güneysu, okurlarına merhaba diyor. Takdim yazısında yine salgın tehlikesine dikkat edilip sosyal mesafe, maske, hijyen kurallarına uyulması isteniyor.

Güneysu Dergisi'nin 128. sayısı çıktı

Derginin bu sayısında Cebelibereket Gazeteciler Cemiyetiyle beraber Nar Yayınlarının da sponsor olduğu Türkiye Geneli Liseler Arası 5. Bestami Yazgan Şiir Yarışması sonuçları ve ödül alan şiirler var. Bestami Yazgan Şiir Yarışmasını, Güneysu dergisi liseler arası geleneksel hale getireceğini beyan ediyor. Sanal ortamda yapılan “online ödül töreni” haberine de dergi bu sayısında yer vermiş. Ayrıca yarışmada birinci olan Muhammet Furkan Davulcu, babası Sinan Davulcu beraber birer şiirle dergide yer almışlar. Baba oğul şiirin güzelliğini Güneysu okurlarına sunuyorlar.

Her sayıda olduğu gibi, bu sayıda da yüklü bir şiir demeti sunuyor Güneysu. Bu sayının şairleri; Bestami Yazgan, Musa Sein, Çağatay Telli, Ahmet Doğru, Songül Özel, Nilüfer Zontul Aktaş, Muhammet Furkan Davulcu, Halil Ersoy, Feride İpek, Burak Gündüz, A. Talip Koktaş, Arif Mete, Fatih Tezce, Selma Erdem Durmuş, M. Nihat Malkoç, Turgut Yörükoğlu, Davut Güner, Özkan Kaya, Ahmet Özmen Kılıç, Halit Yıldırım, Sinan Davulcu, Mustafa Işık, Behiye Köksel, Muhammet Turan Şehitoğlu, İzzet Irmak, Mehmet Gürbüz, Halil Kocaman, Ayhan Aslan, Hüseyin Özkaynakcı ve Şiyar Ayaz.

Dergideki yazılar da oldukça dikkat çekici. Halil Atılgan “Kıymeti Bilinmeyen Bir Kahraman Ali Rıza Yalgın - I” yazısıyla Cumhuriyet dönemimizin önemli bir derlemecisini tanıtıyor. Hayrettin Durmuş, “ ‘Bizim Elden Göçtüm'ola Obalar?’” yazısıyla ölüm yıldönümünde rahmetle anmak için büyük usta Neşat Ertaş anlatıyor. Hüseyin Çoban, “Fesleğen Mevsiminin Sonu” hatıra hikâyesiyle güzü, hayatı ve kapımızı kollayan ölümü öyküleştiriyor. Mehmet Ali Kalkan Ağabey, “Köyümden... Gönlümden...” yazısıyla dergideki yazılarıyla tanınan Dr. Halil Atılgan Hocayı ve onun dergide de yayınlanan türküler üzerine yazılarını dile getiriyor. Ahmet Doğru, “5. Bestami Yazgan Şiir Yarışması Ödül Töreni” yazısıyla ödül törenini anlatıyor. Ergül Altaş, “Nergis” hikâyesiyle aşkı, gizemi ve merak duygusunu harmanlıyor. Mehmet Gözükara, “Kara Karışan Şeker” hikâyesiyle çocukluk yıllarında içimizde kalın acı hatıraları öyküleştiriyor. Gülçin Yağmur Akbulut, “Selâm Kuşları” hikâyesiyle hayatın bir çırpıda kuş olup elimizden uçabileceğini öyküleştiriyor.  Fidanlık bölümünde yeni bir kalem Zehra Muhammed “Şiir” yazısıyla şiirin bizim için yankısını kelimelerle ölçmeye çalışıyor. Genç şair Şiyar Ayaz “Lilya” şiiriyle Fidanlık’ın bu sayıdaki misafirlerinden. Yine genç kalem ve özel yetenek (BİLSEM) öğrencilerinden Özge Selin Can, “Gizemli Tılsım”  hikâyesiyle gizem peşinde koşan iki kafadarın macerasını öyküleştiriyor.

Söz ustalarından bölümünde ölüm yıldönümlerinden dolayı Asaf Halet Çelebi ve Neşat Ertaş’tan birer şiire, Tekke Tasavvuf Edebiyatından da Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın bir şiirine yer verilmiş.  Eski sayılardan bölümünde ise Bestami Yazgan'ın bir şiiri var.

Yayın Tarihi: 21 Ekim 2020 Çarşamba 18:45
YORUM EKLE

banner19

banner36